Osmanlı muhakeme hukukunda işkence yasağı
The prohibition of torture in Ottoman procedural law
  1. Tez No: 868492
  2. Yazar: MUSA SÜHEYL BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İşkence, tarih boyunca var olmuş ve çeşitli amaçlarla kullanılmış bir uygulamadır. Yaralama sınırını aşan yerlerde bağımsız bir suç olarak, muhakemede bir sorgu vasıtası olarak, infaz safhasında bir araç olarak farklı şekillerde kullanılagelmiştir. Hukuk sistemleri kimi zaman bu uygulamayı yok sayarak örtülü bir şekilde uygulanmasına müsaade etmiş, kimi zaman hukuken tanıyarak meşru bir araç olarak kullanmış, kimi zaman ise bu uygulamayı bir yasak olarak kabul etmiştir. Batı'da özellikle aydınlanma sonrası dönemde bu uygulamanın yasaklanması yönünde ciddi adımlar atılmıştır. Günümüzde mutlak yasak kabul edilen bu uygulama sanığın sahip olduğu hakların başında gelmektedir. Çalışmamızda Osmanlı hukukunda muhakeme alanında, şüpheli/sanığın sorgulanması esnasında işkencenin yasaklılığı hususunu ele alacağız. Bu kapsamda ilk bölümde işkencenin tarihi, Batı'da ve İslam hukukunda bu husustaki gelişim, Osmanlı'da bu konuda kullanılan kavramlar, bu hususla ilgili temel kavramlar aktarılacaktır. İkinci bölümde klasik dönem, mevzuat, doktrin ve uygulama yönüyle ele alınacaktır. Son bölümde ise Tanzimat ve Tanzimat Dönemi'nin bu husustaki getirdikleri ferman ve kanunnameler aracılığıyla kronolojik olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Torture is a practice that has existed throughout history and has been used for various purposes. It has been used in different ways, as an independent crime where it exceeds the limit of injury, as a tool of interrogation in the trial, and as a tool in the execution phase. Legal systems have sometimes have turned a blind eye and allowed it to be implemented covertly, sometimes recognized it legally and used it as a legitimate tool, and sometimes prohibited this practice. In the West, especially in the post-enlightenment period, serious steps were taken to ban this practice. Today, this prohibition is widely considered an absolute right for any individual accused of a crime. In our study, we will discuss the prohibition of torture during the interrogation of the suspect/defendant in the field of trial in Ottoman legal system. In the first part, the history of torture, the development of this issue in the West and Islamic law, the concepts used on this subject in the Ottoman Empire, and the basic concepts related to this issue will be explained. In the second part, the classical period will be discussed in terms of legislation, doctrine and practice. In the last chapter, Tanzimat and the Tanzimat Period's implications on this subject will be examined chronologically through the edicts and laws.