Çalışma hayatında kadınların iş doyumları ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişki: Kadın muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
The relationship between women's job satisfaction and professional burnout in working life: A research on female accountants profession members
- Tez No: 868493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, İşletme, Social Work, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde yaşanan değişim ve gelişmeler, bireylerin çalışma alanlarında da yenilikleri beraberinde getirmektedir. Artan iş yükü, yeniliklere uyum sağlanmaya çalışılması, personel eksikliği gibi durumlarda bireyler kimi zaman tükenmişlik, doyumsuzluk, işe gitmekte isteksizlik ve işten ayrılma gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Özellikle insanlarla birebir iletişim gerektiren mesleklerde bu gibi durumlar sıklıkla yaşanmaktadır. Araştırma, iş yaşamında yer alan kadın muhasebe meslek mensuplarının iş doyumu ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Karşılaşılan sorunların, iş ile aile içi sorumlulukları birlikte yerine getirmeye çalışan kadınları daha fazla etkilediği düşünülmektedir. Ana amacın yanında, kadın muhasebe meslek mensuplarının iş doyumlarının ve mesleki tükenmişliklerinin çeşitli değişkenler açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de araştırmanın diğer amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni Türkiye'de bağımlı/bağımsız olarak faaliyet gösteren kadın muhasebe meslek mensuplarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yoluyla ulaşılan ve belirlenen örneklem özelliklerine uygun nitelikler taşıyan toplam 398 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmaya dâhil olan katılımcıların demografik bilgilerinin toplanabilmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, iş doyumu düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Minnesota İş Doyum Ölçeği ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak hazırlanan anket uygulanmıştır. Analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş doyumu ile mesleki tükenmişlik arasında orta düzeyde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The changes and developments occurring today bring innovations in individuals' work areas as well. In situations such as increasing workload, efforts to adapt to innovations, and personnel shortages sometimes lead individuals to experience exhaustion, dissatisfaction, reluctance to go to work, and resignation. Especially in professions requiring direct communication with people, such situations are frequently encountered. A study was conducted to examine the relationship between job satisfaction and professional burnout among female accountants in the workplace. It is thought that the problems encountered affect women who try to fulfill both work and family responsibilities more. In addition to the main objective, another aim of the research is to investigate whether the job satisfaction and professional burnout of female accountants differ significantly in terms of various variables. The population of the research consists of professional female accountants operating as dependent/independent in Turkey. The sample of the research consists of a total of 398 participants who were reached through convenience sampling and possess the qualifications determined for the sample. For collecting the demographic information of the participants, a Personal Information Form prepared by the researcher was used, the Minnesota Job Satisfaction Scale was used to determine the levels of job satisfaction, and the Maslach Burnout Inventory was used to determine the levels of professional burnout. Parametric tests were used in the analysis. As a result of the analyses conducted, a moderately negative and statistically significant correlation was found between job satisfaction and professional burnout.