Veri göçü bağlamında ürün yaşam döngüsü sistem değişikliği
Product life cyle management system change in context of data migration
- Tez No: 868503
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALCI, PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, mevcut PLM (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi) sistemlerinin ana hatlarını çizmek, olgunluk değerlendirmesi yapmak ve PLM projelerinin neden genel olarak başarısızlıkla sonuçlandığına dair degerlendirmeler sağlamak için sektör araştırmalarına odaklanılmıştır. Bu sayede PLM sistemlerinde veri alışverişleri ve uygulanması için gerekli adımlar incelenmiştir. PLM olarak da bilinen Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi, ürünlerin ve bileşenlerinin imhası da dahil olmak üzere ürün konseptinden PLC(Programlanabilir Mantık Denetleyicisi) olarak da bilinen ürün yaşam döngüsüne kadar olan tüm süreci inceler. Kuruluşların PLM verilerini, yazılımı, üretimini, pazarlamasını ve genel ürün planlarını yönetmeye yönelik kapsamlı vizyonunu birleştirirken şirketlere zaman tasarrufu sağlar. Maliyetleri azaltır ve yeni ürün geliştirmeleri (NPD) için pazara sunma süresini kısaltır. Bu özelliklerinden dolayi PLM son yillarda firmalar tarafindan daha fazla tanınma ve kullanım kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of this thesis study, the focus has been on the industry research to outline the current of PLM(Product Lifecycle Management) systems, conduct a maturity assessment, and provide evaluations on why PLM projects generally end in the failure. In this way, data exchanges in PLM systems and the necessary steps for implementation have been examinated. Product Lifecycle Management also known as PLM, examines the entire process from product conception to product lifecycle, also known as PLC(Programmable Logic Controller), including the disposal of the products and its components. It combines the comprehensive vision of the managing the organization`s PLM data, people, software, manufacturing, marketing and overall product plans while providing time savings for the companies. It reduces the costs and shortens the time to market for new product developments (NPD). Due to these features, PLM has gained more recognition and usage by companies in recent years.