Deprem yalıtımlı betonarme binanın davranışı
Behaviour of seismic isolated reinforced concrete building
- Tez No: 868543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizin büyük bir bölümü deprem riski altındadır. Deprem kuvvetlerinin yapıya verdiği hasarı azaltarak can kaybını minimize etmek için depreme dayanıklı yapılar tasarlanmalıdır. Bu amaçla yapısal kontrol sistemleri geliştirilmektedir. Yapısal kontrol sistemlerinden olan sismik izolatörler deprem kuvveti etkisini azaltarak üst yapıya aktarılmasını sağlayan mekanizmalardır. Bu tez çalışmasında, farklı tipteki izolatörlerin yapıya olan etkisini incelemek amacıyla kullanım amacı konut olan betonarme yapı için üç farklı durum ele alınmıştır. Bunlardan ilki ankastre mesnetli, ikincisi kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlü, sonuncusu ise tek yüzeyli sürtünmeli sarkaç izolatörlü modeldir. Ayrıca düzensiz kat planına sahip yapı için oluşturulan modellerde kurşun çekirdekli kauçuk izolatörler ve sürtünmeli sarkaç izolatörler uygulanmıştır. İzolatörlerin tasarımı TBDY2018 yönetmeliği kullanılarak yapılmıştır. ETABS programı ile yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large part of our country which is located on the active earthquake zone is at risk of earthquake. Earthquake resistant structures should be designed to minimize the loss of life by reducing the damage caused by earthquake forces to the structure. Structural control systems are being developed for this purpose. Seismic isolators which are one of the structural control systems are mechanisms that reduce the effect of earthquake force and allow it to be transferred to the superstructure. In this thesis, three different supports have been used in reinforced concrete building model. These are fixed support, lead rubber bearing, single friction pendulum. On the other hand, lead rubber bearings and friction pendulum systems were used for models for buildings with irregular plans. Lead rubber bearing and single friction pendulum were designed according to Turkish Building Seismic Code 2018 The data obtained as a result of analysis by using ETABS program was compared.