Betonarme binaların sismik davranışında düşey deprem yer hareketinin etkisi
Effect of the vertical earthquake ground motion on seismic behaviour of reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 958161
  2. Yazar: MEHMET FIRAT KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışmada, betonarme yapıların sismik performansında düşey deprem yer hareketinin etkisi araştırılmıştır. İlk aşamada, iki farklı zemin sınıfı seçilerek, elastik spektrum grafikleri oluşturulmuştur. Seçilen zemin sınıflarının faya uzak ve yakın olduğu varsayımı yapılarak dört farklı senaryo oluşturulmuştur ve bu senaryolar için deprem ivme kayıtları belirlenmiştir. İkinci aşamada plan uzunlukları ve kat sayıları aynı olmak kaydıyla planda ve düşeyde düzensizlik bulunan, düzensizlik bulunmayan, sismik izolasyonlu ve eğimli kirişlere sahip betonarme yapı modelleri oluşturulmuştur. Sonlu elemanlar yöntemini esas alan yapısal yazılım kullanılarak, yapı modelleri zaman tanım alanında doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Deprem gerçekleşince aynı yapısal özelliklere sahip olan binalar farklı şekilde etkilenebilmektedir. Bu farklılığın temelinde binanın fayın geçtiği hatta olan uzaklığının yanı sıra zemin özellikleri de belirleyici olmaktadır. Bunun yanı sıra, yapıların sismik davranışında düşey deprem yer hareketinin etkisi de önemli bir parametre olmaktadır. Tüm bu hususlar gözetilerek, gerçekleştirilen tez çalışmasında bu parametrelerin dikkate alındığı senaryolar hazırlanmıştır ve oluşturulan altı adet yapı modelinin sismik davranışı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analizler neticesinde, depremin düşey yöndeki bileşenin kolon eksenel kuvvetleri, taban devrilme momentleri, düşey yöndeki ivmelenmeler, izolatör kuvvetleri, düşey yönde meydana gelen deplasman değerleri ve ikincil kirişlerin iç kuvvetlerini anlamlı mertebelerde arttırdığı sayısal olarak belirlenmiştir. Söz konusu artışlar yapısal düzensizlikler bulunması durumunda daha yüksek mertebelerde gerçekleşmiştir. Analizler göstermiştir ki yapının yakın fay olarak tanımlanan sınırlar içerisinde bulunması durumunda yapıların yapısal taşıyıcı sistemine bakılmaksızın zaman tanım alanında analiz yapılması daha güvenli bir yaklaşım olacaktır. Yapıların faya olan uzaklığına bağlı olarak devrilme güvenliği için yapının cephe uzunluğu / yükseklik oranının sınırlandırılması şartı getirilmesi ve azaltma katsayısı uygulanmadan analiz yapılması literatüre efektif bir katkı sağlayacaktır. Taban yalıtımlı yapılarda düşey yönde yaşanan ivmelenme için sınır değer şartı belirlenmesi bir başka önemli husus olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçlarından da görüldüğü üzere depremin düşey yöndeki bileşeninin daha kapsamlı ve önemli etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of vertical earthquake ground motion on the seismic performance of reinforced concrete structures have been investigated. In the first stage, two different soil classes have been selected and elastic spectrum graphs have been created. Four different scenarios have been created by assuming that selected soil classes was close and far from the fault, and earthquake acceleration records have been determined for these scenarios. In the second stage, reinforced concrete building models with and without irregularities in plan and vertical, seismic isolation and inclined beams have been created, provided that the plan lengths and number of floors are the same. Using structural software based on the finite element method, building models have been analyzed using linear and nonlinear time history methods. When an earthquake occurs, buildings with the same structural features can be affected differently. In addition to the distance of the building from the fault , soil properties also play a role in determining this difference. In addition, the effect of vertical earthquake ground motion on the seismic behavior of structures is also an important parameter. Considering all these issues, scenarios have been prepared in which these parameters were taken into account in the thesis study and the seismic performance level of the six building models created have been examined comparatively. As a result of the analyses, it has been numerically determined that the vertical component of the earthquake significantly increased the column axial forces, base overturning moments, vertical accelerations, isolator forces, vertical displacement values and internal forces of secondary beams. These increases occurred at higher levels in the presence of structural irregularities. The analyses have shown that if the structure is located within the boundaries defined as a near fault, it would be a safer approach to perform analysis in the time history , regardless of the structural system of the structure. Limiting the facade length/height ratio of the structure for overturning safety depending on the distance of the structures to the fault and analyzing it without applying the earthquake reduction coefficient will make an effective contribution to the literature. Determining the limit value condition for vertical acceleration in base-isolated structures. As can be seen from the analysis results, the vertical component of the earthquake has a more comprehensive and significant effect.