The impact of electronic marketing services on the client's satisfaction of Islamic banks: Empirical evidence from Turkey, Pakistan and Malaysia
Dijital pazarlama hizmetlerinin İslami bankaların müşteri memnuniyetine etkisi: Türkiye, Pakistan ve Malezya'dan ampirik kanıtlar
- Tez No: 868551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağımız, yaygın dijital bağlantı ile karakterize edilen bir dönemde, bu araştırma bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin derin etkilerine odaklanmaktadır. Özellikle, çalışma Türkiye, Pakistan ve Malezya'daki İslami bankalardaki elektronik hizmetlerle ilgili müşteri memnuniyeti üzerinde dijital reklam araçlarının etkisini incelemektedir. Araştırma, 260 katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğünü kapsamaktadır ve çalışmanın amaçlarını ele almak ve genel amacını yerine getirmek için hem tanımlayıcı hem de analitik yaklaşımları içeren kapsamlı bir metodoloji kullanılmıştır. Veri toplama süreci bir anket aracılığıyla kolaylaştırılmış ve çalışmanın hipotezleri basit ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak titizlikle incelenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, İslami bankacılık alanında dijital pazarlama araçlarının Türkiye, Pakistan ve Malezya'daki üç ülkede elektronik hizmetlere yönelik müşteri memnuniyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sadece ortaya çıkan istatistiksel ilişkilere ışık tutmakla kalmaz, aynı zamanda dijital pazarlamanın müşterilerin günlük yaşamlarını şekillerindeki daha geniş önemini vurgular. Bulguların ışığında, bu makale, politika yapıcılar, İslami bankacılık profesyonelleri ve uygulayıcılar için önemli sonuçları olan anlamlı öneriler ortaya koymaktadır. İslami bankacılık sektöründeki paydaşlar, dijital pazarlama araçlarının ölçülebilir etkisini kabul ederek, stratejik kararlarını bilgilendirmek ve müşteri memnuniyetini genel olarak artırmak için değerli içgörüler elde edebilirler. Bu çalışma, bankacılık endüstrisinde dijitalleşmenin kilit rolü üzerine devam eden tartışmalara katkıda bulunur ve bu alandaki politika ve uygulamaları şekillendirenler için uygulanabilir içgörüler sunar.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era characterized by pervasive digital connectivity, this research delves into the profound implications of digitalization within the banking sector. Specifically, the study investigates the influence of digital advertising tools on client satisfaction with electronic services in Islamic banks situated in Turkey, Pakistan, and Malaysia. The research encompasses a sample size of 260 respondents, and a comprehensive methodology, comprising both descriptive and analytical approaches, was employed to address the study's objectives and fulfill its overarching purpose. Data collection was facilitated through a survey instrument, and the study hypotheses were rigorously examined using both simple and multiple regression analyses. The outcomes of this research reveal a statistically significant impact of digital marketing tools within the realm of Islamic banking on clients' satisfaction with electronic services across the three aforementioned countries. The study not only sheds light on the statistical relationships uncovered but also underscores the broader significance of digital marketing in shaping the daily lives of clients. In light of the findings, this paper puts forth meaningful recommendations that carry important implications for policymakers, Islamic banking professionals, and practitioners alike. By acknowledging the measurable impact of digital marketing instruments, stakeholders in the Islamic banking sector can glean valuable insights to inform strategic decisions and enhance the overall satisfaction of their clientele. This study contributes to the ongoing discourse on the pivotal role of digitalization in the banking industry and offers actionable insights for those shaping policies and practices within this domain