İmplant destekli overdenture protezlerde kullanılan farklı tip ataçmanların tutuculuğunun zamana ve protez temizleyicisine bağlı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the retention of different types of attachments used in implant-retained overdenture prostheses based on time and denture cleanser
- Tez No: 868552
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGİBE ŞENAY CANAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İmplant destekli overdenture protezlerde tutuculuk; farklı materyallerden üretilmiş, farklı morfolojiler ve tutuculuk değerlerindeki ataçmanlar ile sağlanır. Ataçmanlar günlük temizleme işlemlerinden farklı etkilenebilirler ve tutuculuk değerleri değişebilir. Bu in vitro çalışmanın amacı rutin olarak kullanımı önerilen Corega solüsyonunun, 1 yıllık klinik kullanım sonrası farklı tipteki ataçmanların tutuculuğu üzerine etkisini incelemektir. Bu amaçla Locator ve Novaloc sistemin dayanakları implantlara sabitlendi karşıtlarına Locator sistemin naylon ataçmanı ve Novaloc sistemin PEEK tutucu ataçmanları yerleştirildi. Çalışmada 6 grup ve örneklem büyüklüğü 8 olarak belirlendi. 1. grup Locator mavi (LM-C), 2. grup Locator pembe (LP-C) ve 3. grup Locator şeffaf naylon ataçman (LS-C); 4. grup Novaloc beyaz (NB-C), 5. grup Novaloc sarı (NS-C) ve 6. grup Novaloc yeşil PEEK ataçman (NY-C)'dır. Örnekler test düzeneği hazırlandıktan sonra sırayla düzeneğe yerleştirildi ve başlangıç (T0) maksimum yerinden ayrılma kuvvetleri ölçüldü. Ardından ataçmanlar sırayla 1 yıllık klinik kullanıma denk gelen 1080 kez takma-çıkarma döngüsü uygulandıktan sonra 2. kez (T1), son olarak da ataçmanlar Corega solüsyonuna daldırılıp 3. kez (T2) ölçümler tamamlandı. Elde edilen değerlerin analizi için tekrarlı ölçümlerde Varyans Analizi ve ikili karşılaştırma için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. T0, T1 ve T2 değerlerinin zaman içindeki değişimi tüm gruplarda anlamlı bulundu (p0.05). Gruplar arasında en çok değişime uğrayan grup NY-C olarak bulundu. Novaloc grupları, Locator gruplarına oranla daha fazla kuvvet kaybı gösterdi fakat Corega solüsyonundan en az etkilendi. Corega'nın günlük temizleme işleminde güvenle kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Retention in implant-retained overdenture prostheses is provided by attachments made of different materials with different morphologies and retention values. Attachments may be affected differently by daily cleaning procedures and their retention values may vary. The aim of this in vitro study was to investigate the effect of the routinely recommended Corega solution on the retention of different types of attachments after 1 year of clinical use. For this purpose, the abutments of the Locator and Novaloc systems were fixed to the implants and the nylon attachment of the Locator system and the PEEK retaining attachments of the Novaloc system were placed opposite them. In the study, 6 groups and a sample size of 8 were used. Group 1 was Locator blue (LM-C), group 2 was Locator pink (LP-C) and group 3 was Locator clear nylon attachment (LS-C); group 4 was Novaloc white (NB-C), group 5 was Novaloc yellow (NS-C) and group 6 was Novaloc green PEEK attachment (NY-C). After the test setup was prepared, the specimens were placed in the setup in sequence and the initial (T0) maximum dislodging forces were measured. Then, after 1080 insertion-removal cycles, which corresponds to 1 year of clinical use, the attachments were immersed in Corega solution for the 2nd time (T1) and finally for the 3rd time (T2). Analysis of Variance for repeated measures and Bonferroni multiple comparison test for pairwise comparison were used to analyze the obtained values. The change in T0, T1and T2 values over time was significant in all groups (p0.05). NY-C was found to be the most changed group among the groups. Novaloc groups showed more force loss than Locator groups but were least affected by Corega solution. It was seen that Corega can be used safely in daily cleaning process.