Kur'an'da lafzi müteşabihlik: Bakara suresi örneği
Literal mutashabihism in the Quran: The example of surah Baqara
  1. Tez No: 868555
  2. Yazar: ZEHRA GEÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DELİSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İslam dini farklı coğrafyalara yayıldıktan sonra en çok tartışılan meselelerin başında muhkem-müteşabih yer almıştır. Bununla ilgili delillendirilerek çeşitli yorumlar ve görüşler öne sürülmüştür. Çalışmamızda bu görüşlere yer verdikten sonra asıl maksadımız olan müteşabih kavramının benzer kelimesi manasında kullanıldığı lafzi müteşabih konusunu ele aldık. Kur'an-ı Kerim'i okuduğumuz zaman ayetin, surenin ve Kur'an'ın genel bütünlüğünün içerisinde lafzen aynı veya benzer ayetlerin geçtiğini görmekteyiz. Bu konu Kur'an'da hep tekrar var bağlamında müsteşriklerin saldırılarına sebep olsa da işin aslının öyle olmadığı belirginlik kazanmıştır. Kainatı ve içindekileri yoktan var eden Allah, Kur'an-ı Kerim'i de benzeri getirilemeyecek bir hitap ve kitap olarak kimsenin benzerini getiremeyecek kadar kendine özgü şekilde indirmiştir. Kur'an-ı Kerim'in bu benzersiz ve özgün yanlarından biri de lafzi müteşabihlik konusudur. En çok dikkat çeken lafzi müteşabih ayetler Rahman suresinde neredeyse her ayetten sonra zikredilen فَبِاَيِّ اٰلَٓاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ''Artık Rabbinizin nimetlerinden hangisini inkâr edebilirsiniz?''ayetidir. Herkes tarafından merak konusu olan bu ayetin neden bu kadar çok tekrar edildiği, asıl hikmetinin ne olduğu üzerinde çalışmalar mevcuttur. Biz ise çalışmamızda Bakara suresinde geçen lafzi müteşabih ayetlere getirilen izahatları zikrederek maksadı anlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
After the spread of Islam to different eras and geographies, one of the most discussed issues has been muhkem-mutashabih. In this regard, various interpretations and views have been put forward with supporting evidence. In our study, after mentioning these views, we addressed the concept of mutashabih, which is used in the sense of a similar word, Lafzi mutashabih. When we read the Quran, we see that there are verses that are literally the same or similar within the context of the verse, the surah, and the general whole of the Quran. This issue has always been brought up in the context of repetition in the Quran by orientalists, but we wanted to mention in our study that this is not the case. Allah, who created the universe and everything in it from nothing, sent the Quran, a unique address and book, to the ummah of Hz. Muhammad so that they could find the right path. The most striking Lafzi mutashabih verses are the verses فَبِاَيِّ اٰلَٓاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ“Which of the favors of your Lord would you deny?”mentioned after almost every verse in the Rahman Surah. There are studies on why this verse is repeated so much and what its real wisdom is, which is a matter of curiosity for everyone. In our study, we tried to understand the purpose by mentioning the explanations given to the Lafzi mutashabih verses in the Baqarah Surah.