Karanlık liderliğin örgütsel adalete etkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolü
The mediating role of psychological capital on the effect of dark leadership on organizational justice
  1. Tez No: 868554
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE DOĞAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademik personelin karanlık liderlik algı düzeylerinin, örgütsel adalet algı düzeylerine etkisi ve bu etkide akademik personelin psikolojik sermaye algı düzeylerinin aracılık rolünü belirlemektir. Bu konu ile ilgili alanyazında bir çalışmanın olmaması, konu ile alakalı bilimsel verilerin elde edilebilmesi ve sonraki çalışmalara kaynaklık edebilmesi için bu çalışmanın alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup yordayıcı korelasyonel araştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen İstanbul Medipol Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan 156 akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Karanlık Liderlik Algısı Ölçeği'', ''Örgütsel Adalet Ölçeği'' ve ''Psikolojik Sermaye Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS v26 programı ile elde edilen betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon katsayısı, t-testi, varyans testleri ve regresyon analizi kullanılmıştır. AMOS 16 Programı kullanılarak araştırma modeli test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen analiz sonuçlarına göre akademik personelin karanlık liderlik algılarının düşük seviyede, örgütsel adalete yönelik algılarının orta seviyede ve psikolojik sermaye düzeylerinin yüksek seviyede olduğu bulunmuştur. Personelin psikolojik sermaye alt boyutlarından olan iyimserlik algısının yaşa göre farklılaştığına ulaşılmıştır. Personelin karanlık liderlik algılarının örgütsel adalete etkisinde personelin psikolojik sermayelerinin kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Bu sonuca göre yöneticiler, personelleriyle düzenli olarak performans geri bildirimleri yaparak olumsuz liderlik davranışları konusunda farkındalık yaratmalı ve personelin gelişmelerini desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of academic staff's perception of dark leadership on their perception levels of organizational justice, and to identify the mediating role of academic staff's perception of psychological capital in this impact. It is believed that this study will contribute to the literature by providing scientific data on the subject and serving as a reference for future studies, as there is no existing study in the literature on this topic. A quantitative research method was employed in the study, and a predictive correlational research model was preferred. The sample of the study consists of 156 academic staff members working at Istanbul Medipol University Preparatory School during the 2022-2023 academic year, selected through purposive sampling method. 'Dark Leadership Perception Scale', 'Organizational Justice Scale', and 'Psychological Capital Scale' were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, Pearson correlation coefficient, t-test, variance tests, and regression analysis were used for data analysis. The research model was tested using the AMOS 16 Program. According to the analysis results obtained from the study, it was found that academic staff's perceptions of dark leadership were low, their perceptions of organizational justice were moderate, and their levels of psychological capital were high. It was found that the perception of optimism, one of the sub-dimensions of psychological capital, varied according to age. It was determined that the partial mediation role of academic staff's psychological capital in the impact of their perceptions of dark leadership on organizational justice was played. Based on this result, managers should regularly provide performance feedback to their staff to raise awareness about negative leadership behaviors and support their development.