Artritlerde sinovyal membran iğne biopsi bulguları ve ayırıcı tanıdaki yeri
  1. Tez No: 8686
  2. Yazar: ALİ SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GENER(ATALAY)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, iğne biopsisi ile elde edilen eklem sinovyal do kusundaki histopatolo jik bulguları incelemek ve bu bulguların roma tizmal hastalıklara bağlı artritlerin etyolojik tanısına ne derece yardımcı olacağını saptamak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla 30' u erkek ve 36' sı kadın olmak üzere toplam 66 artrit ön tanılı hastaya sinovyal doku iğne biopsisi yapılmış ve his- topatolojik bulgular incelenmiştir. 1 tüberküloz artrit, 1 pigmente villonodüler sinovit ve 2 gut artrit olgusuna kesin tanı sinovyal biopsi ile konulmuştur. 15 romato id artritli hastanın 12' sinde(%80 ), 16 dejeneratif artritli hastanın 10'unda (%62), 5 Behçet hastasının 4' ünde (%80), travmatik artritli 3 olgunun hepsinde, bakteriyel artritli 2 olguda ve 3 Reiter hastası nın 2' sinde olmak üzere toplam 33 hastada ise biopsi bulguları kli nik tanıyı destekler nitelikte bulunmuştur. Böylece biopsi bulguları hastaların %62.7 sinde klinik tanıya yardımcı olmuştur.Hiçbir hastada biopsi işlemine ait herhangi bir komplikasyon gelişmemiştir. Bu bulgulara göre, sinovyal biopsinin nadir görülen artrit olgularında kesin tanı koydurucu özellik taşıdığı, buna karşılık daha sık rastladığımız artrit olgularında ise tek başına genellikle spesi fik olamayacağı, ancak klinik ve diğer laboratuvar bulgularla bir ara da değerlendirilmesi durumunda tanıya önemli derecede yardımcı olacağı düşüncesine biz de katılmaktayız.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study, was to investigate the histopatholo- jical changes in joint synovial tissue obtained by needle biopsy and now to guide these changes at diagnosis of rheumatoid diseases. For this purpose, 30 male and 36 female, total 66 patients who ıave taken arthritis prediagnosis recived needle biopsy, and the biop sy specimens obtained were investigated for histopathological changes. The diagnosis vas confirmed by synovial deedle biopsy in 1 tuberculosis,. pigmented villonodullar synovitis case and 2 gout arthritis cases. The biopsy fin- lings in 12 (%80) of 15 rheumatoid arthritis cases, 10 (% 62) of 16 degenerative irthritis cases, 4 (%80) of 5 Behçet* s Disease cases, 2 of 3 Reiter Disease cases ind in all of the 3 travmatic arthritis and 2 bacterial arthritis cases, totally in 13 cases vere supportive of the clinical diagnosis. According to these results, the linical diagnosis in % 62.7 of the cases vas supported by the findings in histo- ¦athological examination of biopsy specimens. No complication occurred during the dopsy procedure in any cases. The results revealed that synovial biopsy in diagnostic in ra- e cases of arthritis, however unsatisfactory in the diagnosis of com- an arthritis cases vithout other clinical and laboratory findings, e belive that the evaluation of synovial biopsy together with other linical and laboratory findings will contribute to the diagnosis of 11 arthritis cases.