Türkiye'de 2010-2023 yılları arasındaki konut fiyat değişimlerinin Kalman filtre yöntemiyle incelenmesi
Investigation of housing price changes in Turkey between 2010-2023 using the Kalman filter method
- Tez No: 868611
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konut, her insan için vazgeçilmez bir ihtiyaç olmasının yanı sıra önemli bir yatırım aracıdır. Konut fiyatları bu konut ve yatırım ihtiyacının ana unsurudur. Çalışmada 2010 yılının 1. ayından başlayarak 2023 yılının 8. ayına kadar olan aylık veriler ile gerçekleştirilen analiz kapsamında, İBBS Seviye 2 Sınıflaması kullanılarak (26) ekonomik bölge baz alınarak, öncelikle çift Johansen testi yapılmıştır. Daha sonra Kalman süzme yöntemi kullanılarak bölgelerin zaman içindeki ilişkisi incelenmiştir Kalman filtreleme yöntemi ile yapılan analizler sonucunda özellikle (3) büyükşehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir ile rastgele seçilen diğer bölgeler için sonuçlar yorumlanmıştır. İstanbul (TR 10) kendisi hariç (25) bölgenin (18) ile eşbütünleşik iken, (7) ile eşbütünleşik değildir. Ankara (TR 51) ekonomik bölgesi (16) bölge ile eşbütünleşik ancak (9) bölge ile eşbütünleşik değildir. Son olarak, İzmir'in (TR 31) diğer (12) ekonomik bölgelerle eşbütünleştiği, (13) bölge ile eşbütünleşmediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Housing is not only an indispensable need for every person, but also an important investment tool. Housing prices are the main factor of this housing and investment need. In the study, within the scope of the analysis carried out with data starting from the 1st month of 2010 and monthly data until the 8th month of 2023, based on (26) economic regions using the DUBS Level 2 Classification, a double Johansen test was primarily performed. Subsequently, the relationship of the regions over time was examined using the Kalman filtering method. As a result of the analyzes made with the Kalman filtering method, especially in our (3) metropolitan cities of Istanbul, Ankara and Izmir, the results for other randomly selected regions were interpreted. While Istanbul (TR 10) is cointegrated with (18) of the (25) regions excluding itself, it is not cointegrated with (7), while Ankara (TR 51) economic region is cointegrated with (16) regions but not with (9) regions. Finally, it was concluded that Izmir (TR 31) is cointegrated with the other economic regions (12) while it is not cointegrated with the region (13).