Göller bölgesinde akciğer kanseri tanısı alan hastaların demografik özellikleri, histopatolojik tipleri ve tedavilerinin prognoza etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of demographic characteristics, histopathological types and treatments on prognosis of patients diagnosed with lung cancer in the lakes region
  1. Tez No: 868614
  2. Yazar: TUTKU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde ve Türkiye'de kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. Tedavi modalitelerindeki gelişmelere rağmen prognozu kötü ve mortalitesi yüksek bir hastalık olmaya devam etmektedir. Temel nedeni hastaların çoğunlukla ileri evrede tanı almasıdır. Çalışmamız Göller Bölgesinde akciğer kanseri hastalarıyla yapılan ilk ulusal kayıt çalışmasıdır. Çalışmamızın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 2019-2022 yılları arasında akciğer kanseri tanısı alan hastaların demografik özellikleri, histopatolojik tipleri ve tedavilerinin prognoza etkisinin araştırılmasıdır. Hastanemizde 2019-2022 yılları arasında tanı alan 220 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların cinsiyetleri, tanı anındaki yaşları, semptomları, sigara öyküleri, kanser alt tipleri, mutasyon analizleri, evreleri, metastaz durumları, aile öyküleri, meslekleri, yaşadıkları yerler, tedavileri, asbest ve biomass maruziyetleri, sağkalım süreleri kaydedilmiş ve demografik özelliklerin, histopatolojik tiplerin ve tedavilerin sağkalıma etkileri analiz edilmiştir. Çalışmamızda hastaların %83,2'si erkek (n=183), %16,7'si kadın (n=37) olup yaş ortalamaları 65,44±8,89 yıl olarak bulundu. Hastalardaki en sık semptom öksürüktü. Sigara öyküsü hastaların %66,8'inde mevcuttu. Her iki cinsiyette en sık görülen komorbidite hipertansiyondu. Hastaların %80,92'sini KHDAK, %15,91'ini KHAK ve %3,18'ini diğer tipler oluşturmaktaydı. Erkek cinsiyetinde en sık görülen KHDAK alt tipi SHK iken, kadın cinsiyetinde adenokanser olduğu görüldü. Hastaların %5,4'ü evre I, % 12,2'si evre II, % 34,5'i evre III, %47,2'si evre IV bulundu. En sık saptanan mutasyon EGFR testinde tespit edildi. İmmünoterapi ajanları arasında en sık kullanılan erlotinib ve nivolumab idi. Mesleği çiftçilik olan hastalarda en sık saptanan tip KHDAK olup sırasıyla SHK ve adenokanser alt tipleri görülmüştür. Erkek cinsiyetinde sağkalım süresi kadın cinsiyetine göre daha kısadır. Uzak organ metastazı olan hastaların sağkalım sürelerinin belirgin kısaldığı görülmektedir. Uygulanan tedavilerin sağkalıma etkisini değerlendirdiğimizde immünoterapinin tedaviye eklenmesinin sağkalımı belirgin artırdığı görülmüştür. Göller Bölgesindeki akciğer kanseri hastalarının genellikle ileri evrede tanı aldığı, çiftçiliğin yaygın olduğu bölgemizde meyve ağacı ilaçlamasında kullanılan pestisitlerin özellikle KHDAK (SHK ve adenokarsinom) tipinde daha sık görüldüğü sonucu çıkarıldı. Tedaviye immünoterapi ajanlarının eklenmesinin sağkalımı artırdığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a leading cause of cancer-related deaths worldwide and in Turkey. Despite advances in treatment modalities, it continues to be a disease with poor prognosis and high mortality rates. The main reason for this is that most patients are diagnosed at an advanced stage. Our study is the first national registry study conducted with lung cancer patients in the Lakes Region. The aim of our study is to investigate the demographic characteristics, histopathological types, and the effect of treatment on prognosis of patients diagnosed with lung cancer at Süleyman Demirel University Research and Application Hospital between 2019-2022. A total of 220 patients diagnosed between 2019-2022 at our hospital were retrospectively reviewed. The patients' genders, ages at diagnosis, symptoms, smoking histories, cancer subtypes, mutation analyses, stages, metastatic status, family histories, occupations, places of residence, treatments, asbestos and biomass exposures, and survival times were recorded, and the effects of demographic characteristics, histopathological types, and treatments on survival were analyzed. In our study, 83.2% of the patients were male (n=183) and 16.7% were female (n=37), with a mean age of 65.44±8.89 years. Cough was the most common symptom among patients. Smoking history was present in 66.8% of the patients. The most common comorbidity in both genders was hypertension. Among the patients, 80.92% had NSCLC, 15.91% had SCLC, and 3.18% had other types. The most common subtype of NSCLC in males was squamous cell carcinoma, while in females, it was adenocarcinoma. 5.4% of the patients were stage I, 12.2% were stage II, 34.5% were stage III, and 47.2% were stage IV. The most commonly detected mutation was found in EGFR testing. Erlotinib and nivolumab were the most commonly used immunotherapy agents. Among patients with farming occupation, the most common type observed was NSCLC, followed by SCLC and adenocarcinoma subtypes. Survival time in males was shorter compared to females. Patients with distant organ metastasis had significantly shorter survival times. Evaluation of the effect of treatments on survival revealed that adding immunotherapy to the treatment significantly increased survival. It was concluded that lung cancer patients in the Lakes Region are often diagnosed at an advanced stage, and pesticides used in fruit tree spraying, especially in NSCLC (squamous cell carcinoma and adenocarcinoma) types, are more common in our region where farming is widespread. It was also concluded that adding immunotherapy agents to treatment increases survival.