2018-2022 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesine başvuran kafa travmalı çocukların adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Forensic evaluation of pediatric head trauma cases admitted to the Akdeni̇z University Hospital between 2018-2022
  1. Tez No: 868777
  2. Yazar: SAİME GİZEM TEZGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2018-2022 YILLARI ARASINDA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNE BAŞVURAN KAFA TRAVMALI ÇOCUKLARIN ADLİ TIBBİ AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Kafa travmaları çocukluk çağında sık görülen acil başvuru nedenlerindendir. Erken yaşlarda kafanın vücuda oranının yüksek olması ve ağırlık merkezinin kafaya yakın olması nedeniyle çocuklar daha sık olarak kafa travmalarına maruz kalmaktadır. Çalışmamızda, 01 Ocak 2018-31 Aralık 2022 tarihleri arasında, 5 yıllık sürede, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvurusu olan, 18 yaş altı kafa travması tanısı alan 480 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda toplanan veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik programına aktarılarak analiz yapılmıştır. Olguların tümünün cinsiyet ve yaş verileri incelendiğinde; %29,0'ı (n:139) kadın, %71,0'ı (n:341) erkek, yaş için medyan değerin 9,5 olduğu, en küçük olgunun 9 günlük, en büyük olgunun 17 yaşında olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda olguların %35,0'ını (n:168) 2018 yılında, %27,1'ini (n:130) 2019 yılında, %11,7'sini (n:56) 2020 yılında, %13,5'ini (n:65) 2021 yılında, %12,7'sini (n:61) 2022 yılında başvuranlar oluşturmaktadır. Olgular olay türüne göre değerlendirildiğinde, en sık rastlanan olay türü 212 (%44,2) olgu ile trafik kazası olmuştur. Bunu 104 (%21,7) olgu ile yüksekten düşmeler, 68 (60 tanılı, 8 şüpheli) (%14,2) olgu ile 4 tanesi ateşli silah yaralanması olan şiddete bağlı travmalar, 56 (%11,6) olgu ile kazayla bir cisimle çarpışma ve 47 (%9,8) olguyla kendi seviyesinden düşme takip etmektedir. Trafik kazaları ve yüksekten düşmeler karşılaştırıldığında yaş medyanları arasında anlamlı fark olduğu, bulunmuştur. Trafik kazalarının yaş medyanı 12 (IQR:9), yüksekten düşmelerin yaş medyanı 3 (IQR:5) olarak tespit edilmiştir. Daha küçük yaştaki kafa travmalı çocuklarda yüksekten düşmeler, daha büyük yaştaki kafa travmalı çocuklarda trafik kazaları ön plandadır . Çalışmada 480 olgu arasında; şiddete bağlı travma öyküsü veya fizik muayene sonucu şüphesi bulunan 68 (%14,2) olgu saptanmıştır. Bu olguların yaş grupları incelendiğinde; 37 olguyla (%54,4) 15-17 yaş grubunun ilk sırada geldiği, en az sayının 2 (%2,9) olguyla 3-5 yaş grubunda olduğu görülmüştür. Şiddete bağlı travma şüphesi veya öyküsü olan olguların yaş medyanı 15,0, olmayan olguların yaş medyanı 9,0 olarak saptanmış ve aralarında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda olguların kayıtlarına göre; görüntüleme tetkikleriyle 125 (%26,0) olguda kırık, 113 olguda (%23,5) kafa içi yaralanma bulgusu olduğu tespit edilmiştir. Kafa içi yaralanma veya kafa kemiklerinde kırık tespit edilen olguların 119'una (%76,8) kafada fizik muayene bulgusunun eşlik ettiği görülmüş ve bu oran anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Travmanın yaşamsal tehlike oluşturacak nitelikte olması, yüksekten düşmelerin %61,5'inde, kendi seviyesinden düşmelerin %23,4'ünde, trafik kazalarının %42,5'inde, şiddete bağlı travmaların %11,7'sinde ve kazayla cisimle çarpışmaların %12,5'inde saptanmıştır. Kafa travmalı olgularda yüksekten düşmeler, diğer olay türlerine göre travmanın yaşamsal tehlike oluşturması açısından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kaynaklar ve çalışmamız göz önüne alındığında; kafa bölgesi özellikle çocuklarda hem çok sık hem de ciddi düzeyde yaralanabilen bir bölge olması nedeniyle, çocukları kafa travmalarından korumaya yönelik gerekli tedbirler alınmalı ve uygulanmalıdır. Ayrıca hem adli yönden hem de çocuk hastaların yararı için büyük önem taşıdığından, yasal prosedür gereği olguların, tedavi eden hekimler tarafından adli bildirimi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
FORENSIC EVALUATION OF PEDIATRIC HEAD TRAUMA CASES ADMITTED TO THE AKDENİZ UNIVERSITY HOSPITAL BETWEEN 2018-2022 Head traumas are common reasons for emergency visits during childhood. Children are more prone to head traumas due to their larger head-to-body ratio and their heads being closer to their center of mass compared to adults'. We conducted a retrospective analysis of 480 individuals under the age of 18 who were admitted to the Akdeniz University Emergency Department for mechanical head trauma in 5 years period, between January 1, 2018, and December 31, 2022. The data collected in our study were analyzed using the SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) statistical program. Upon examining the gender and age data of the cases, it was found that 29.0% were female and 71.0% were male, with a median age of 9.5 years. The youngest case was 9 days old, and the oldest was 17 years old. Of all cases, 35.0% presented in 2018, 27.1% in 2019, 11.7% in 2020, 13.5% in 2021, and 12.7% in 2022. When cases were evaluated according to the type of incident, traffic accidents were the most common with 212 (%44.2) cases, followed by falls from height with 104 (%21.7) cases, violence-related traumas with 68 (%14.2) cases including 4 firearm injuries, collisions with objects accidentally with 56 (%11.6) cases, and falls from the same level with 47 (%9.8) cases. Notably, there was statistically significant differences between median ages of cases of traffic accidents and cases of falls from height. Out of the 480 cases, 68 were identified as having a history or suspicion of violence-related trauma based on either historical accounts or findings of physical examination. It was determined that the 15-17 age group had the highest frequency, with 37 (%54.2) cases, whereas the 3-5 age group had the lowest frequency, with 2 (%2.9) cases. The median age of the cases with suspected and reported violence-related trauma was 15,0, whereas it was 9,0 for cases without such history, and this difference was statistically significant. Skull fractures were reported in 26.0% (n=125) cases, and 23.5% cases (n=113) had intracranial injuries. These were identified by radiodiagnostic imaging techniques. In 119 of these cases (detected skull fraktures or intracranial injuries) had findings on physical examination of the head. Skull fractures and intracranial injuries were significantly correlated with physical examination findings of the head. The trauma was life-threatening in 61.5% of fall from height cases, 23.4% of the cases who havefallen from their-level, 42.5% of the traffic accident cases, 11.7% of the violence-related trauma cases, and 12.5% of the cases who have collided with objects. Compared to other types of incidents, falls from height were more likely to result in life-threatening injuries and this differece was statistically significant. Considering both the previously published reports and findings of this study, preventive measures should be implemented to safeguard children from head traumas which have a high frequency and severity in childhood period. Additionally, physicians should meticulously evaluate cases to both fulfill the requirements of the medicolegal procedure and and the well-being of pediatric patients.