Farklı dozlarda arı sütü ile beslenen etlik piliçlerin etleri ile yenilebilir iç organlarının kalite özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of quality characteristics of meat and edible internal organs of broilers fed with different doses of royal jelly
- Tez No: 868776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada etlik piliç rasyonlarına liyofilize arı sütü eklenmesinin karkas performansına ve et kalitesineetkisi araştırılmıştır.Bu amaçla ticari işletmeden alınan bir günlük Ross 308 etlik erkek civcivler dört gruba ayrılmış, kontrol grubu bazal yemle, diğer gruplar ise bazal yeme farklı oranlarda arı sütü (25-50 ve 75 ppm) ilave edilen yemlerle ad-libitum olarak beslenmiştir. Etlik piliçler 35. ve 42. günlerde kesilmiş, soğutularak rigormortistensonra analize alınmıştır. Karkas, iç organlar ve karkas parçaları ağırlıkları, etlerinbileşim ve teknolojik özellikleri araştırılmıştır. Yeme ilave edilen arı sütününkarkas ağırlıklarındave iç organ ağırlıklarında bir değişime sebep olmadığıbelirlenmiştir. Arı sütü göğüs ve but etlerinde protein değerlerini ve kuru madde değerlerini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adding lyophilized royal jelly to broiler diets on carcass performance and meat quality was in vestigated. Ross 308 broiler males were divided in to four groups for this purpose, with the control group fed a basal diet and the other groups fed diets with royal jelly added at different levels (25-50 and 75 ppm) ad-libitum. Broilers were slaughtered on days 35 and 42 and then subjected to analysis after rigormortis. Carcass, internal organ, and carcass part weights, as well as the composition and technological properties of the meat, were examined. It was determined that the addition of royal jelly to the diet did not cause any changes in carcass weight sandinternal organ weights. Royal jelly did not affect the protein values and dry matter values of breast and thigh meats. However, an increase in water holding capacity was observed.