Şizofrenide yumuşak nörolojik işaretler ve kognitif işlev özellikleri
The Neurological soft signs and cognitive functions
- Tez No: 86883
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde DSM-IV tanı ölçütlerine göre“Şizofreni”tanısı konan 40 hastaya NES (Neurological Evaluation Scala = Nörolojik Değerlendirme Ölçeği) uygulanarak yumuşak nörolojik işaretlerin varlığı ya da yokluğu temelinde şizofrenik hastalar YNİ olan ve YNI olmayanlar diye iki gruba ayrıldıktan sonra her iki hasta grubu 20 kişilik sağlıklı kontrol grubuyla nöropsikolojik yöntemlerle belirlenen kognitif işlev özellikleri açısından karşılaştırılıp aralarında farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak YNİ olan şizofrenik hasta grubunun normal kontrol grubuna kıyasla kognitif işlevlerde global bir yetersizlik içinde olduğu, YNİ olmayan şizofrenik hasta grubunun ise sadece icra ve bellek işlevlerinde belirgin yetersizlik gösterdiği bu lunmuştur. SUMMARY Trough this study, NES (Neurological Evaluation Scala) has been per formed to 40 patients followed at psychiatry clinic of Cerrahpaşa Tıp Fakültesi and di- anosed as“schizophrenia”in the basis of DSM-IV. Schizophrenic patient group was di chotomized on the basis of presence or absence of neurological soft signs and both of these groups were compared with 20 healthy control group in accordance with cognitive functions measured by neuropsychological battery. As a result in comparison to control group schizophrenic group with NSS showed deficiency in global cognitive impairment where as schizophrenic group without NSS manifested deficiency only in executive and memory functions.
Özet (Çeviri)