Skizofrenik hastalarda görülen akinetik ve post psikotik depresyonlar ve tedavi yaklaşımları
- Tez No: 7512
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma 1988-1989 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde yapıl mış ve skizofrenik hastalarda gözlenen depresif semp tomlar nitelikleri ve tedavileri yönünden araştırılmış tır. Çalışmaya alman 4 0 skizofrenik hastada akut psikotik dekonpansasyon dönemi yatıştıktan sonra dep resif semptomlar ve ilaç yan etkileri Hamilton Depres yon Ölçüm skalası ve Simpson Extrapir artıidal yan etki Ölçüm skalası ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubunun tümünde depresyon prevalansı %42.5 olarak saptanmıştır. Depresyon saptanan hastala rın %12.5'unda tablonun ilaç yan etkisi sonucu olduğu gözlenen“Akinetik Depresyon”olduğu bulunmuştur. Aki- netik depresyonun yüksek potanslı antipsikotik alanlar da daha fazla olduğu gözlenmiştir. Akinetik depresyon saptanan hastalarda, hastanın almakta olduğu antipsi kotik ilaç kesilerek, antiparkinsonian bir ilaçla te davi edildiğinde depresif semptomların kaybolduğu sap tanmıştır. Çalışmamızda post psikotik depresyon preva lansı %30 olarak saptanmış, bu hastalarda antipsikotik tedaviye antidepresan eklemenin etkinliği araştırılmış tır. PPD saptanan hastaların yarısına almakta oldukla rı- antipsikotik ilaca ek olarak 200 mg/gün amitriptilin (Laroxyl) verilmiştir. Bu hasta grubunda ve sadece anti psikotik ilaç alan hasta grubunda bu sürenin sonunda depresif semptomların kaybolmadığı izlenmiştir. Skizofrenik hastalarda depresif semptom orta ya çıkmasında 17 yaştan önce ebeveyn kaybının ve aile de özellikle depresyon olmak üzere psikiyatrik hastalık öyküsünün risk faktörleri olduğu gözlenmiş, depresif semptom gözlenenlerde intihar riskinin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
59 S U M M AR Y This study was done at Psychiatry Clinic of Gazi University Medical School between the years 1988-1989. We tried to find out the characteristics and treatment principles of depressive symptoms in schizophrenic patients. Depressive symptoms and side effects of anti psychotic drugs were appraised by using Hamilton Depression Rating Scale and Simpson Extrapyramidal Side Effect Rating Scale in 40 schizophrenic patients whose acute psychotic decompansation subsided. Depression prevalence was find out as 42.5 % for all patients in the study.Depressive patients whose symptomps occured as a conscequence of drug side effect were 12.5 %. Depression occuring due to antipsychotic drug side effect is called as“Akinetic Depression”.We obser ved that akinetic depression is high among the patients taking high potency antipsychotics.The treatment principle for akinetic depression is, stopping the antipsychotic drug and administrating an antiparkinsonian agent.We ob served the depressive symptoms of patients diagnosed as. akinetic depression were disappeared with this treatment regimen. The post psychotic depression prevalence was found as 30 % in this study.We also tried to find out if antidepressants given with antipsychotic drugs are effec tive for treatment of post psychotic depression. Half of the patients diagnosed as post psychotic depression were given 200 mg/day amitriptyline (Laroxyl) for 4 weeks. We observed that at the end of 4 weeks patients who were taking antidepressants along with antipsychotics were still dep ressed. The other half who were on only antipsychotics were also depressed, too. We observed that parent loss before the age 17 and the family history of psychiatric disorder-especially depression-are the risk factors for depression in schizo phrenic patients.Suicide risk for depressed schizophrenics are very high as compared to non depressed schizophrenics.