Bambunun strüktürel kullanımı ve Türkiye'de Artvin ilinde yetişen Phyllostachys pubescens (Moso) türü bambunun strüktürel kullanımına yönelik deneysel analizler
Structural applications of bamboo and experimental analysis on the structural applications of Phyllostachys pubescens (Moso) species of bamboo growing in the province of Artvin, Türkiye
  1. Tez No: 868836
  2. Yazar: OĞUZHAN CEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bambu, esnek ve sağlam yapıda olan, hızlı büyüme oranına sahip devasa otlardır. Bu yapısıyla birlikte, mimaride geleneksel veya endüstriyel yapım sistemleri ile üretilen yapılarda başta strüktürel ve kaplama olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Tezin yapılan çalışmalar bölümünde, konu ile ilgilenenlere bir kaynak olması amacıyla bambu malzemeyle ile ilgili genel bilgiler ve bu malzemenin mimarlıktaki strüktürel kullanımına yönelik bilimsel kaynaklardan ve internet sayfalarından bilgiler verilmiştir. Bambunun yapılarda strüktürel eleman olarak kullanımını gösterebilmek amacıyla 2007-2023 yılları arasında bambu ile yapılmış 12 yapı örneği analiz edilmiştir. Tezin deneysel çalışma bölümünde, Türkiye'de yetişen bambuların yapılarda strüktürel eleman olarak kullanılabilirliğinin sorgulanması amacıyla Artvin ilinde yer alan Phyllostachys pubescens (Moso) türündeki bambulara ISO 22157:2019 standardına göre liflere paralel eğilme, basınç, kesme ve çekme testleri yapılmıştır. Ek olarak bambuların içyapısı ile elde edilen test sonuçları arasında ilişki kurabilmek için taramalı elektron mikroskobu analizi yapılmıştır. Test sonuçları ile literatürdeki değerlerin benzerlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bamboo is a giant grass with a flexible and strength structure and a fast growth rate. With this structure, it is used for various purposes such as structural and cladding in buildings produced with conventional or modern industrial construction systems in architecture. In the literature section of the thesis, general information about bamboo material and information about the structural use of this material in architecture from academic papers and websites are given in order to be a source for those who are interested in the subject. In order to show the use of bamboo as a structural element in buildings, 12 examples of buildings built with bamboo between 2007-2023 were analysed. In the experimental part of the thesis, bamboos of Phyllostachys pubescens (Moso) species in Artvin province were subjected to bending, compression, shear and tensile tests parallel to the fibres according to ISO 22157:2019 standard in order to examine the use of bamboos grown in Türkiye as structural elements in buildings. In addition, scanning electron microscopy analysis was performed to establish a relationship between the internal structure of bamboos and the test results obtained. It was shown that the test results were similar to the values in the literature.