Development of biocompatible Mg-based functional materials from polymer precoated Mg powders by electric field assisted sintering technique (FAST)
Polimer kaplanmış Mg tozlarından elektrik alan destekli sinterleme tekniği (FAST) ile biyouyumlu Mg esaslı fonksiyonel malzeme geliştirilmesi
- Tez No: 868841
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, mekanik olarak öğütülmüş (MM) ve Polivinil Alkol (PVA) kaplı Magnezyum (Mg) tozlarının sinterlenebilirliği, Elektrik Alan Destekli Sinterleme (FAST) Tekniği kullanılarak deneysel olarak incelenmiştir. Aktif metallerin yüzeyleri atmosferik kirlenmeye eğilimlidir, bu da Mg tozu yüzeylerinin korunmasını sinterleme işlemleri için kritik hale getirir. Bu çalışmada, PVA kaplamanın Mg tozu yüzeyleri üzerindeki koruyucu etkinliğini deneysel olarak araştırılmıştır. MM işlemi sırasında PVA'nın Mg tozlarına eklenmesinden elde edilen parçacıklar, Fourier-Transform-Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), X-Işını Kırınımı (XRD), Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektroskopisi (EDS) analizi ve Taramalı Elektron Mikroskopi (SEM) yoluyla incelenmiştir. PVA kaplı parçacıkların sinterlenmiş numunelerinin, kaplanmamış numunelere kıyasla daha yüksek yoğunluk ve basma mukavemeti sergilediği gözlemlenmiştir. %10 PVA içeriğiyle 30 dakika öğütülen bir numune %99 yoğunluğa ve 195 MPa basma mukavemetine ulaşmıştır. Bu bulgu, PVA kaplamanın sinterleme işlemi sırasında metal-metal temasını teşvik ederek mekanik özellikleri arttırdığını göstermektedir. Katmanlı fonksiyonel malzeme üretilerek mikroyapısal inceleme, SEM ve EDS analizleri yapılmıştır. Numuneler üzerinde in vitro korozyon testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sinterability of mechanically milled (MM) and Polyvinyl Alcohol (PVA) coated Magnesium (Mg) powders is experimentally investigated using the Electric Field-Assisted Sintering (FAST) Technique. Active metals' surfaces are prone to atmospheric contamination, making the preservation of Mg powder surfaces critical for sintering processes. This study investigates the protective efficacy of PVA coating on Mg powder surfaces through experimentally. Particles derived from the addition of PVA to Mg powders during the MM process undergo scrutiny through Fourier Transform-Infrared Spectroscopy (FT-IR), X-Ray Diffraction (XRD), Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) analysis, Scanning Electron Microscopy (SEM) imaging methods. It has been observed that sintered samples of PVA-coated particles exhibit higher density and compression strength compared to non-coated samples. A sample milled for 30minutes with 10% PVA content achieves 99% density and 195 MPa compression strength. This finding indicates that PVA coating enhances mechanical properties during the sintering process by promoting metal-metal contact. Two-layer (functional) material was produced, and microstructural examination, SEM and EDS analyzes were carried out. In vitro corrosion tests were performed on the samples.