İkonik hazır giyim markalarının pazarlamasında yapay zeka uygulamaları
The applications of artificial intelligence in the marketing of iconic ready-to-wear brands
- Tez No: 868860
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN NARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tekstil ve moda sektöründe yapay zekâ uygulamaları, markaların müşteri etkileşimini artırmak, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak ve operasyonel verimliliği artırmak için giderek daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Yapay zekâ uygulamaları, ikonik tekstil markalarının tutundurmasında ve pazarlama süreçlerinde önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu teknolojiler, müşteri memnuniyetini artırmak, operasyonel verimliliği yükseltmek ve rekabet avantajı elde etmek için etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada ikonik tekstil markaları incelenerek, bunların tutundurma süreci içerisinde yapay zekâ kullanımı incelenmiştir. Çalışmada yurt içi ve yurt dışındaki ikonik tekstil markalarında yapay zekâ kullanımının pazarlama çerçevesindeki ilişkisi incelenmiş, bunun pozitif ve negatif yönleri ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak, pazalama bağlamında yapay zekâ uygulamalarının markaların rekabet avantajını artırmada kritik bir rol oynadığı ve gelecekte bu teknolojilerin daha da yaygınlaşarak pazarlama stratejilerinde yenilikçi çözümler sunacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Applications of artificial intelligence in the textile and fashion industry have increasingly been used by brands to enhance customer engagement, offer personalized experiences, and improve operational efficiency. AI applications provide significant advantages in the promotion and marketing processes of iconic textile brands. These technologies are effectively utilized to increase customer satisfaction, enhance operational efficiency, and gain a competitive edge. This study examines the use of AI in the promotion process of iconic textile brands. It explores the relationship between AI usage in the marketing framework of both domestic and international iconic textile brands, highlighting its positive and negative aspects. As a result, it is determined that AI applications in the context of marketing play a critical role in enhancing the competitive advantage of brands, and in the future, these technologies will become more widespread, offering innovative solutions in marketing strategies.