XIX. yüzyıl Osmanlı kroniklerinde Rum imajı
The image of Greek in the XIX. century Ottoman chronicles
  1. Tez No: 868866
  2. Yazar: HANİFE HİLAL AHLATÇALI BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA YENİDÜNYA GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
XVII. yüzyılın ikinci yarısında diplomasi ve politikadaki maharetleri ile Osmanlı yönetici elitleri arasında kendilerine yer bulan Rumlar, bu mevkilerini XIX. yüzyılın ilk çeyreğine kadar korumuşlardır. Divan-ı Hümayun ve Donanma-yı Hümayun Tercümanlıkları, Memleketeyn voyvodalıkları görevlerinde bulunmaları ile Osmanlı Devleti'nin dış ilişkilerini ve diplomasisini ellerinde bulunduran Fenerli Rum Ailelerinin, devletin resmi tarihçileri tarafından yazılan kroniklerdeki yansıması incelenerek, Rumların Osmanlı Devleti içerisindeki etkilerine merkezin bakış açısı ile ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Greeks, who found a place for themselves among the Ottoman Ruling Elites thanks to their proficiency in diplomacy and politics, preserved their position until the first quarter of the XIX. century. Examining the reflection of the Phanariot Greek Families, who held foreign relations and diplomacy of the Ottoman Empire, as translators of The Imperial Council and The Imperial Navy and as Voivodeships of the two provinces -“Memleketeyn”(Wallacia and Moldavia), in the chronicles written by the official historians of the state, it was tried to shed light on the influence of the Greeks in the Ottoman Empire from the perspective of the centre.