Luminaire design with software support
Yazılım desteklı armatür tasarımı
- Tez No: 868916
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Işıklandırma, insanlık tarihi boyunca çeşitli şekillerde evrim geçirmiştir; bunlar arasında yağ lambaları, meşaleler ve mumlar bulunmaktadır. Elektronik mühendisleri, başarılı tasarımlar için ışıklandırma ve renk kurallarını dikkate almak zorundadırlar. İşyerindeki aydınlık, konforu etkiler ve enerji tasarrufu sağlamak için otomasyon sistemleri tercih edilir. Bu araştırma, uluslararası standartlar ve deneyimlere dayanarak Jaafar bin Abi Talib Camisi'nin ana avlusuna alternatif aydınlatma tasarımı üzerine odaklanmaktadır. Tasarım, enerji tüketimini azaltmayı ve mevcut aydınlatma sisteminin eksikliklerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Araştırma için saha ziyaretleri ve veri toplama, cami yapısını ve aydınlatma sistemini DIALux Evo yazılımını kullanarak modellemek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar uluslararası standartlar ve deneyimlerle karşılaştırılarak teknik ve işletme açısından eksiklikler belirlenmiştir. Uluslararası standartlara ve ibadet mekanları için aydınlatma sistemlerine ilişkin kullanıcı deneyimlerine dayanarak alternatif bir aydınlatma tasarımı sunulmuştur. Araştırma, sağlık, ekonomi, güvenlik ve estetik gibi hayatın çeşitli yönleri için özel ışıklandırma sistemlerinin uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, enerji tüketimini, lamba kullanımını ve maliyeti azaltmak için Bani Waleed'deki Jaafar bin Abi Talib Camisi gibi kutsal mekanlar için yeni alternatif aydınlatma şemaları önermektedir. Önerilen şemalar, camiye erişimi artırırken görünürlüğü iyileştirmeyi, parlamayı azaltmayı ve maliyeti %40 düşürmeyi amaçlamaktadır. Herhangi bir şekil veya yüzey için geçerli olan, MATLAB dahilinde yeni bir doğrudan aydınlatma hesaplama yöntemi önerilmektedir. Kapsamlı bir aydınlatma modelleme çözümü sunar. Program, özellikle İslam mimarisinde aydınlatma ortamını iyileştirmek için önemlidir. Çalışma, Jaafar bin Abi Talib aydınlatma sisteminin tasarımına odaklanmış, teknik ve işletme açısından eksiklikleri belirlemiş ve alternatif aydınlatma şemaları önermiştir. Küresel standartlara ve mevcut aydınlatma sistemlerine dayanarak, bu çalışmada önerilen alternatif, iç mekanda ışığı homojen bir şekilde dağıtmak ve iç mekandaki parlamayı azaltmak için uzman projektörler kullanmıştır, bu da genel enerji tüketimini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Lighting has evolved throughout human history, in various ways including oil lamps, torches and candles. Electronics engineers must consider the rules of lighting and color for successful designs. Brightness in the workplace affects comfort, with automation systems being preferred to save energy. This research deals with the design of alternative lighting for the main courtyard of the Jaafar bin Abi Talib Mosque, based on international standards and experiences. The design aims to reduce energy consumption and eliminate the shortcomings of the existing lighting system. Field visits and data collection were used to model the mosque structure and lighting system using DIALux Evo software. The results were compared to international standards and experiences to identify technical and operational deficiencies. An alternative lighting design was presented based on international standards and user experiences related to lighting systems for holy places. The research highlights the importance of implementing specialized lighting systems for various aspects of life, including health, economics, safety and aesthetics. The study proposes new alternative lighting schemes for holy places, such as the Jaafar bin Abi Talib Mosque in Bani Waleed, to reduce energy consumption, lamp use and cost. The proposed schemes aim to improve visibility, reduce glare and increase accessibility to the mosque, while reducing the project cost by 40%. A new computational method for direct illumination is proposed, valid for any shape or surface, including MATLAB. Offers a comprehensive lighting modeling solution. The program is crucial for improving the lighting environment in spatial environments, especially in Islamic architecture. The study focused on the design of the Jaafar bin Abi Talib lighting system, identifying technical and operational defects, and proposing alternative lighting schemes. Based on global standards and existing lighting systems, the alternative proposed in this study used specialized projectors to distribute light uniformly and reduce glare indoors, resulting in lower overall energy consumption.