Sürdürülebilirlik bağlamında mimari aydınlatma ve bir örnekleme
Sustainable architectural lighting design anda case study
- Tez No: 432078
- Danışmanlar: PROF. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
'Sürdürülebilirlik Bağlamında Mimari Aydınlatma ve Bir Örnekleme' konulu tez çalışması kapsamında, sürdürülebilirlik tanımlarına genel olarak yer verilerek mimari açıdan önemi vurgulanmış, mimari aydınlatma konularına değinilerek yapı içi mimari yapma aydınlatma bu açıdan ayrıntılı olarak ele alınmış, enerji kaynakları ve tüketimi, canlıların fiziksel ve psikolojik sağlığı, doğanın korunumu gibi etkenler göz önünde bulundurularak detaylı olarak incelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde, kısaca literatür araştırmalarına yönelik bilgiler verilmiş ve tezin amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde, farklı kaynaklardan alınan sürdürülebilirlik tanımlarının ardından, sürdürülebilirlik bileşenleriyle ilgili açıklamalar yapılarak, sürdürülebilir mimarlığın oluşturulmasındaki etkenler sıralanmış ve tüm bu konuların hedeflediği ana ilkelerden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, mimari aydınlatmanın sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesine geçilmiş, günışığı ile aydınlatma ve yapma aydınlatma olarak iki ana başlık altında ele alınmıştır. Dördünce bölümde, yapı içi yapma aydınlatma konusu, aydınlık düzeyi belirlenmesi, uygun lamba ve aygıt seçimi, aydınlığın niteliği, iç yüzey özellikleri, bakım ve temizlik, yakma sistemleri, bölgelik aydınlatma ve günışığı ile lamba ışığının birlikte düşünülmesi gibi başlıklar altında detaylı olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise tez kapsamında yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda elde edilen bilgileri, örnek bir çalışma oluşturarak somut verilerle deneyimlemek için, bir örnek derslik hacmi ele alınmıştır. Bu hacimde, aydınlık düzeyi, lamba, aygıt, iç yüzey yansıtma çarpanları seçimi ve günışığı ile lamba ışığının birlikte kullanımı etmenleri ile farklı uygulamalar gerçekleştirilmiş ve bilgisayar programlarından yararlanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda, her farklı uygulama için elde edilen veriler, enerji tüketimi, aydınlığın nicelik ve niteliği, CO2 salımı, lamba ve aygıt atıkları gibi konular açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with the title of“Sustainable Architectural Ligthing Design and a Case Study”, the general definition of sustainability is explained to emphasize its importance in architecture. By mentioning the subject of architectural lighting, artificial lighting in building is examined in detail by taking the followings into consideration, energy sources and their consumption, physical and psychological health of living things and protecting the environment. In the first part of the thesis, the aim of the thesis is explained briefly and information about literature survey is given. For the second part, sustainability is defined by using different sources. Components of sustainability are explained in order to specify the factors which participate in the formation of sustainable architecture and also the main aspects of these topics are explained. In the third chapter, architectural lighting is analyzed by taking sustainability concept into consideration under two main topics, which are daylight and artificial lighting. In the fourth part, artificial indoor lighting is defined with the following subtitles in detail, lighting level determination, suitable lamp and luminaire choices, quality of lighting, interior properties, maintenance and cleaning, lighting up systems, regional lighting considering daylight and artificial lighting together. In the fifth chapter, a sample classroom volume is taken in order to support the information acquired via research and analyses carried out in the content of the thesis so that the study is supported with tangible data. Within the classroom volume, several applications are performed with respect to the following factors: lighting level, lamp, luminaire, choice of interior reflectance values, applications of daylight and artificial light simultaneously. Additionally, calculations are carried out by using computer software. As a result of the study, results obtained from each different application are interpreted in terms of energy consumption, quantity and quality of lighting, CO2 emission, and lamp and luminaire wastes.