Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin rekreasyonel farkındalık düzeylerinin ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of recreational awareness levels and quality of life levels of sports sciences faculty students
  1. Tez No: 868980
  2. Yazar: YASİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BOYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi de okuyan öğrencilerin rekreasyonel aktivitelere katılımda farkındalık düzeylerinin ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesini amaçlanmaktadır. Çalışmaya Spor Bilimleri Fakültesi öğrenim gören 69 kadın ve 208 erkek öğrenci olmak üzere toplamda 277 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin cinsiyet, yaş, gelir düzeyi gibi değişkenlikler ile rekreasyonel aktivitelere katılımda farkındalık düzeyleri ve yaşam kalitesi düzeylerinin arasında bir değişkenlik olup olmadığı incelenmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Ekinci ve Özdilek (2019) tarafından geliştirilen Rekreasyon Faaliyetleri Farkındalık Ölçeği ve Ölçek Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş, Türkçe'ye uyarlama çalışmaları Eser ve diğerleri (1999) tarafından yapılan Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmamızda verilerin analizi katılımcılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda SPSS (Statistical Package For Social Scientists) 25.0 paket programı ile %95 güven aralığına göre yapılmıştır. Verilerin dağılımında basıklık çarpıklık katsayısına bakılmış ve verilerin ±2 arasında dağıldığı görülmüş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Analizde frekans yüzde hesaplamaları, Cronbach Alpha Katsayısı, Manova Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), ve bağımsız gruplar T Testi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre rekreasyonel farkındalık ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
He aim of this study is to examine the awareness levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences regarding participation in recreational activities and their quality of life. A total of 277 students participated in the study, including 69 female and 208 male students. The study investigated whether there are variations in awareness levels of participation in recreational activities and quality of life among the participants based on variables such as gender, age, and income level. To determine the demographic information of the participants, a Personal Information Form prepared by the researcher was used, along with the Recreation Activities Awareness Scale developed by Ekinci and Özdilek (2019), and the World Health Organization Quality of Life Scale, which was developed by the World Health Organization and adapted into Turkish by Eser et al. (1999). In our research, the analysis of the data was conducted using the SPSS (Statistical Package for Social Scientists) 25.0 package program with a 95% confidence interval, based on the information obtained from the participants. The kurtosis and skewness coefficients were examined for the distribution of the data, and it was found that the data ranged between ±2, indicating that the data were normally distributed. The analysis included frequency percentage calculations, Cronbach's Alpha Coefficient, MANOVA, Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA, and independent samples t-test. According to the research findings, a positive relationship between recreational awareness and quality of life was determined.