Beden eğitimi ve spor etkinliklerinin okul öncesi dönemdeki çocukların motor becerilerine etkisinin cinsiyet farklılıkları açısından incelenmesi
Investigation of the effects of physical education and sports activities on the motor skills of preschool children in terms of gender differences
  1. Tez No: 868979
  2. Yazar: HATİCE MEHTAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hareketliliğin oldukça yoğun olduğu çocukluk döneminde, çocuklardaki gelişim dönemlerinin sağlıklı ilerleyebilmesi ve bu dönem içerisindeki hareket ihtiyaçlarının karşılanması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple hareket gelişimlerinin sağlıklı ilerlemesi için beden eğitimi ve spor aktiviteleri içeren programlı ve uygun eğitim süreçleri ile desteklenmesi önem taşımaktadır. Çalışmada, okul öncesi eğitim gören 5-6 yaş grubu erkek (n=15) ve kız (n=15) öğrencilere, 12 hafta süresince haftada 2 gün ve günde 30 dakika süren, yürüyüş, hafif tempolu koşu, atlama ve denge egzersizleri içeren, oyun formunda beden eğitimi ve spor egzersizleri uygulanmıştır. Katılımcılara çalışma sürecinde ön test ve son test olmak üzere motor performans testleri (denge, çabukluk, koşu, yakalama, uzun atlama, fırlatma) uygulanarak, istatistiksel analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilere göre; erkek ve kız öğrencilerin motor beceri performansları incelendiğinde, ön test ve son test ortalama değerlerinde iyileşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In childhood, when activity is quite intense, it is of great importance for children's developmental periods to progress in a healthy manner and to meet their movement needs during this period. For this reason, it is important to support their movement development with programmed and appropriate training processes that include physical education and sports activities in order for their movement development to progress in a healthy way. In the study, 5-6 year old male (n=15) and female (n=15) students attending pre-school education were given 2 days a week and 30 minutes a day for 12 weeks, which included walking, jogging, jumping and balance exercises. Physical education and sports exercises were applied in game form.During the study, motor performance tests (balance, agility, running, catching, long jump, throwing) were applied to the participants as pre-test and post-test, and statistical analyzes were performed. According to the data obtained; When the motor skill performances of male and female students were examined, an improvement was observed in the pre-test and post-test average values.