Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkabilme ve öz denetim düzeylerinin incelenmesi
Examining the stress coping and self-control levels of the faculty of sports sciences content
  1. Tez No: 868985
  2. Yazar: OĞUZCAN TEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin stresle başa çıkabilme ve öz denetim düzeylerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın evrenini spor bilimleri fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluştururken örneklemi ise Selçuk üniversitesi spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 223 kadın, 177 erkek olmak üzere toplam 400 kişi oluşturmaktadır. Veriler Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören gönüllü bireylerin, öz denetim ve stresle başa çıkma ölçeklerine cevap vermeleri ile toplanmıştır. Kişisel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Öz Denetim düzeylerinin incelenmesinde Tangney ve ark. (2004) tarafından geliştirilmiş ve Coşkan (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan Öz Denetim ölçeği kullanılırken, Stresle Başa Çıkabilmelerinin değerlendirilmesinde 1993 yılında Rudolf H. Moos tarafından geliştirilerek özel olarak hazırlanmış ve Türkçe'ye uyarlaması, geçerliliği ve güvenirliliği ile ilgili çalışmaları Ballı ve Kılıç (2016) tarafından yapılmış olan Stresle Başa Çıkma ölçeği kullanılmıştır. Analiz sürecinde IBM SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. İkili karşılaştırmalar (cinsiyet ve öğrenim türü) için Independent t testi çoklu karşılaştırmalarda ( sınıf, bölüm, branş, yaşanılan yer, yaş, çalışma durumu ve aylık gelir) için One way ANOVA testi ve farklılıkları tespit etmek için Post Hoç testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was created to examine the stress coping and self-control activities of the Faculty of Sports Sciences. While the population of the study consists of students studying at sports science faculties, the sample consists of a total of 400 people, 223 women and 177 men, studying at Selçuk University sports sciences faculty. The data were collected by volunteer individuals studying at Selçuk University Faculty of Sports Sciences, who answered the self-control and stress coping scales. A Personal Information form created by the researcher was used to obtain personal data. In examining Self-Control levels, Tangney et al. (2004) and adapted to Turkish by Coşkan (2010), while the Self-Control scale was used in the evaluation of Coping with Stress, it was developed and specially prepared by Rudolf H. Moos in 1993 and its adaptation to Turkish, validity and reliability were studied by Ballı and Kılıç (2016). The Coping with Stress scale developed by ) was used. IBM SPSS 25.0 package program was used during the analysis process. Independent t test was used for pairwise comparisons (gender and type of education), One way ANOVA test was used for multiple comparisons (class, department, branch, place of residence, age, working status and monthly income) and Post Hoç test was used to detect differences. Independent t test was used for pairwise comparisons (gender and type of education), One way ANOVA test was used for multiple comparisons (class, department, branch, place of residence, age, working status and monthly income) and Post Hoç test was used to detect differences.