Aile içi şiddete maruz kalan kadınlarda benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of self-esteem and problem solving skills in women exposed to domestic violence
- Tez No: 868984
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kadına yönelik aile içi şiddet cinsiyet temeliyle sadece kadın bireylere yöneltilen bir şiddet türüdür. Kişilerin sosyo-demografik, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri fark etmeksizin şiddete maruz kalabildikleri bilinmekte ve her grupta bu durumun fiziksel, ekonomik, cinsel ve psikolojik problemlere yol açtığı görülmektedir. Bu bağlamda özellikle kadına yönelik aile içi şiddet olgusunun çalışılması ihtiyaç haline gelmiştir Bu çalışmada aile içi şiddete maruz kalan kadınların benlik saygısı ve problem çözme becerileri araştırılmıştır. Çalışmaya Bursa Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğüne aile içi şiddet sebebiyle başvuruda bulunan kadın katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmada kişisel bilgi formu Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Problem Çözme Becerisi Envanteri kullanılmış, verileri analiz etmede IBM SPSS 26 yazılımından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), ilişkiliörneklemler t testi, ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (OneWay ANOVA), Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi analizleri yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgularda; evlenme şekli, eğitim, çalışma durumu, aylık gelir, şiddet uygulayanın yakınlığı ve şiddetin sıklığının benlik saygısına etki eden faktörler olduğu görülmüştür. Problem çözme becerilerinin ise medeni durum evlenme şekli, eğitim, çalışma faktörü, aylık gelir durumu ve şiddet uygulayanın yakınlığı kriterlerinden etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırma, Benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin negatif, anlamlı ve orta düzeyde ilişkili olduğunu benlik saygısı arttıkça problem çözme becerilerin de arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Domestic violence, especially in recent times, has been the subject of numerous studies. Domestic violence against women is a type of violence directed solely at female individuals on the basis of gender. It is known that individuals can be exposed to violence regardless of their socio-demographic, socio-economic, and cultural characteristics, and it is observed that this situation leads to physical, economic, sexual, and psychological problems in every group. In this context, the study of the phenomenon of domestic violence against women has become a necessity. This study investigated the self-esteem and problem-solving skills of women experiencing domestic violence. Women who applied to the Bursa Violence Prevention and Monitoring Center due to domestic violence were included in the study. Personal information form, Coopersmith Self-Esteem Scale, and Problem-Solving Skills Inventory were used in the study, and IBM SPSS 26 software was used for data analysis. Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum), independent samples t-test, one-way analysis of variance (OneWay ANOVA) for independent samples, Mann Whitney U test, and Kruskal Wallis H test analyses were conducted for data analysis. The findings of the study revealed that marital status, education, employment status, monthly income, proximity of the perpetrator, and frequency of violence were factors affecting self-esteem. It was also found that problem-solving skills were influenced by marital status, education, employment status, monthly income, and proximity of the perpetrator. The research showed that self-esteem and problem-solving skills were negatively, significantly, and moderately correlated, indicating that as self-esteem increased, problem-solving skills also increased.