Yerel turizm işletmelerinin paylaşım ekonomisi platformlarına bakış açıları: Ankara örneği
Perspectives of local tourism businesses on sharing economy platforms: Ankara example
  1. Tez No: 869008
  2. Yazar: MERVE NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turizm endüstrisinde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yaşanan gelişmeler sayesinde yeni dağıtım kanalları ortaya çıkmıştır. Sosyal teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması, turizmde bir takım yeni kavramların ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnsanların mal ve hizmetlerini paylaşmasıyla popüler hale gelen paylaşım ekonomisi kavramı ortaya çıkmış ve pek çok ülkede yaygın olarak kullanılan bir platform haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, turizm pazarında faaliyet gösteren seyahat acentaları ile küçük otel işletmelerinin paylaşım ekonomisi platformlarından faydalanma düzeylerini ortaya koymak ve paylaşım ekonomisi literatürünün genişletilmesi planlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ise paylaşım ekonomisi platformlarının işletmeler tarafından büyük oranla kullanılmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
New distribution channels have emerged in the tourism industry thanks to developments in information and communication technologies. The development of social technology and the widespread use of the internet have led to the emergence of a number of new concepts in tourism. The concept of sharing economy, which has become popular with people sharing their goods and services, has emerged and has become a widely used platform in many countries. The aim of this study is to reveal the level of utilization of sharing economy platforms by travel agencies and small hotel businesses operating in the tourism market and to expand the sharing economy literature. Semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. As a result of the research, it was revealed that sharing economy platforms are not widely used by businesses.