Değirmentepe Höyüğü Kalkolitik Dönem mühür ve mühür baskıları
Değirmentepe Mound Chalcolithic period seals and seal impressions
  1. Tez No: 869007
  2. Yazar: BÜLENT DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAM ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek Lisans tezinin konusunu, Malatya Değirmentepe Höyüğü kazılarında bulunan Kalkolitik Dönem mühür ve mühür baskıları oluşturmaktadır. Bahse konu eserlerin tipolojik değerlendirmeleri yapılarak bezeme özellikleri irdelenmiş ve bu kültürün coğrafi dağılımı üzerine araştırmalar yapılmıştır Bu kapsamda mühür gelişim teknolojisi ayrıntılı olarak incelenmiş, Anadolu ve Mezopotamya mühür sanatı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Bunun yanında toplumsal hayatın gelişimine paralel artan sorunların çözümünde mühür kullanımının sağladığı faydalar değerlendirilmiştir. Ek olarak Mezopotamya terminolojisi içerisinde varlığı bilinen Ubeyd kültürünün Değirmentepe yerleşmesindeki izlerine ait genel bilgilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the master's thesis is the Chalcolithic period seals and seal impressions found during the excavations at Değirmentepe Mound in Malatya. The typological evaluations of these artifacts were made, their decorative features were analyzed and research on the geographical distribution of this culture was carried out. In this context, seal development technology was examined in detail and evaluations were made on Anatolian and Mesopotamian seal art. In addition, the benefits of the use of seals in solving problems that increase in parallel with the development of social life were evaluated. In addition, general information about the traces of the Ubaid culture, which is known to exist within the Mesopotamian terminology, in the Değirmentepe settlement is mentioned.