Pilorik eksklüzyon 'Deneysel çalışma'
Pyloric exclusion 'An experimental study'
  1. Tez No: 86903
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET PÎLORİK EKSKLÜZYON“Deneysel Çalışma”Pilorik eksklüzyon ciddi duodenal ve kombine pankratikoduodenal yaralanmalarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Travma dışında başka endikasyonlarla da kullanılmaktadır. Bu operasyondaki ana amaç; pilorda, duodenumdaki onarım yapılan bölgenin iyileşme dönemi boyunca geçici bir kapalılık oluşturulması, daha sonra pilorun açılması ile normal gastrointestinal devamlılığın sağlanmasıdır. Günümüzde, halen pilorik eksklüzyonun uygulama şekli ile ilgili tartışmalı konular mevcuttur. Bu deneysel çalışmada dikiş materyallerinin ve uygulanan yöntemlerin etkinliklerinin araştırılması amacıyla, emilebilen ve emilmeyen dikiş materyalleri kullanılarak, transgastrik ve dıştan olmak üzere iki yöntem ile 65 adet rata pilorik eksklüzyon uygulandı. Grup I'de poliglaktin (Vicryl) ile transgastrik eksklüzyon, Grup Il'de ipek ile transgastrik eksklüzyon, Grup ni'de poliglaktin ile dıştan eksklüzyon, Grup IV'de ipek ile dıştan eksklüzyon uygulandı. Operasyon sonrası pilorda açılma olup olmadığı mide duodenum grafisi çekilerek ya da otopsi yapılarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PYLORIC EXCLUSION“ An Experimental Study”Pyloric exclusion have been commonly performed in the management of complicated duodenal injuries. This technique can be used for the surgical management of other complicated duodenal and pancreatic diseases. The main purpose of pyloric exclusion is to exclude the pylorus temporarily during the healing phase, and to provide resumption of normal gastrointestinal tract transit through the duodenum subsequently. The best method for pyloric exclusion has not been well established until nowadays. The aim of this experimental study was to compare the effects of different suture materials and different techniques on the pyloric patency after performing pyloric exclusion. Polyglactine(PGA) suture was sutured transgastric fashion in group I, and external fashion in group HI. In group II transgastric pyloric exclusion performed with silk suture and silk suture also used to perform pyloric exclusion by external fashion in group IV. Pyloric patency was detected by upper gastrointestinal studies and autopsies.