Dokuma kumaşlarda nakış kalitesine etki eden parametrelerin incelenmesi ve modellenmesi
Examination and modeling of parameters affecting embroidery quality in woven fabrics
- Tez No: 869046
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tekstil sektöründeki rekabet, enerji krizi ve işçilik maliyetlerindeki artış, üreticileri yüksek kaliteli ve uygun maliyetli ürünler üretmeye yönlendirmektedir. Nakış kalitesini etkileyen değişkenler, ürün maliyetini artırarak satış fiyatlarını yükseltme potansiyeli sunar. Günümüzde, nakış işlemi yüksek katma değerli tekstil ürünleri üretmek için önemli bir tekniktir. Bu araştırma, dokuma kumaşlara yapılan nakış işleminde kaliteyi etkileyen parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın literatüründe, tekstil sektöründeki rekabetin, enerji krizinin ve işçilik maliyetlerinin artışının üreticileri yüksek kaliteli ve uygun maliyetli ürünler üretmeye yönlendirdiğine yönelik değerlendirmeler yer almaktadır. Araştırmanın ana konusu olan nakış işlemini etkileyen değişkenlerin, ürün maliyetini artırarak satış fiyatlarını yükseltme potansiyeli olduğu vurgulanmaktadır. Günümüzde nakış işlemi, yüksek katma değerli tekstil ürünleri üretmek için önemli bir teknik olarak kabul edilmektedir. Araştırma, dokuma kumaşlara yapılan nakış işleminde kaliteyi etkileyen parametreleri incelemeyi amaçlayarak tasarlanmıştır. Araştırmada çeşitli gramaj ve sıklıklardaki dokuma kumaşlara, farklı tela yapıları altında belirlenen aynı nakış desenlerinin işlenmesi yoluyla, makine parametreleri, kumaş özellikleri, tela faktörü ve desenlendirme işlemlerinin kalite üzerindeki etkilerini araştırılmış ve modellenmiştir. Araştırmanın numuneleri Efes Havlu Tekstil San. ve Tic. A.Ş'nin nakış bölümünde Tajima marka TMCP-1215F model nakış makinelerinde gerçekleştirilmiş uygulamaları kapsamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre poplin kumaş türü kullanılan nakışlarda nakış kalitesi çok kötü, kâğıt tela kullanılan nakışlar çok kötü, seyrek dese nakış modellerinin kötü ve nakış alanının küçük alanlara göre kötü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın modelleme sonucuna göre poplin kumaşı kâğıt tela ile işlemek çok kötü nakış kalitesi modelini ortaya koyarken keten bez ayağı ve kadife kumaşlarda sık desen nakışların çok iyi nakış kalitesi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Competition in the textile industry, energy crisis and increase in labor costs direct manufacturers to produce high quality and cost-effective products. Variables that affect embroidery quality offer the potential to increase sales prices by increasing product costs. Nowadays, embroidery is an important technique for producing high value-added textile products. This research aims to examine the parameters affecting the quality of the embroidery process on woven fabrics. In the literature of the research, there are evaluations that competition in the textile industry, energy crisis and increase in labor costs direct manufacturers to produce high quality and cost-effective products. It is emphasized that the variables affecting the embroidery process, which is the main subject of the research, have the potential to increase sales prices by increasing product costs. Today, the embroidery process is considered an important technique for producing high value-added textile products. The research was designed to examine the parameters affecting the quality of the embroidery process on woven fabrics. In the research, the effects of machine parameters, fabric properties, interlining factor and patterning processes on quality were investigated and modeled by processing the same embroidery patterns determined under different interlining structures on woven fabrics of various weights and densities. The samples of the research were sent to Efes Havlu Tekstil San. and Tic. It covers the applications carried out on Tajima brand TMCP-1215F model embroidery machines in the embroidery department of A.Ş. According to the results of the research, it was concluded that the embroidery quality in the embroideries using poplin fabric type is very bad, the embroidery using paper interlining is very bad, the embroidery models are poor, even if sparse, and the embroidery area is worse than small areas. According to the modeling results of the research, it was observed that embroidering poplin fabric with paper interlining revealed a very poor embroidery quality pattern, while dense pattern embroidery on linen cloth foot and velvet fabrics provided very good embroidery quality.