Behçet hastalarında serum tweak protein düzeyi değerlendirilmesi
Evaluation of serum tweak protein level in patients with behcet's disease
  1. Tez No: 869054
  2. Yazar: ŞERİFE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL MARAŞ, UZMAN MUSTAFA ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Behçet hastalığı sistemik tutulumla seyredebilen etyopatogenezde otoimmünitenin ve inflamasyonun etkili olduğu düşünülen kronik inflamatuar bir hastalıktır. TNF ailesinin bir üyesi olan TWEAK proteini proinflamatuvar bir sitokindir. TWEAK yolağının multiple skleroz (MS), romatoid artrit (RA), sistemik skleroz (SSc) ve sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi çeşitli otoimmun ve kronik inflamatuvar hastalıkların patogenezinde düzenleyici bir rol aldığı bilinmektedir.Literatürde Behçet hastalarında serum TWEAK protein düzeylerini değerlendiren bir çalışmaya rastlayamadık. Serum TWEAK proteinin behçet hastalığındaki rolünü araştırdık. Yöntem: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerine Ağustos 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran 64 Behçet hastası ve 55 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Behçet grubu ve kontrol grubunun demografik bilgileri, hastalık tutulum tipleri, hastaların kullandığı ilaçlar, laboratuvar değerleri ile klinik skorlamalar olan BDCAF ve BSAS skorları hesaplanarak kaydedildi.Her iki grupta serum TWEAK protein düzeyleri karşılaştırıldı ayrıca hastalık şiddeti ile TWEAK protein düzeyi arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Behçet grubumedian yaş değeri kontrol grubu ile benzerdi(41(34-49) kıyasla 33 (29-48), p=0,146).Gruplar arasında serum medyan(IQR) Tweak Protein düzeyibehçet grubunda daha yüksekti(120,95(63,66-230,26)pg/mLkıyasla 77,59(55,49-144,25)pg/mL. Hasta ve kontrol gruplarının serum Tweak proteini düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptandı (p= 0,011). Korelasyon analizinde serum TWEAK seviyesi ile Yaş ve ESH arasında pozitif korelasyon saptanırken; CRP,nötrofil/lenfositoranı gibi hastalık aktivasyonunu göstermede kullanılabilecek parametrelerle ve BDCAF aktivite skoruyla anlamlı korelasyon ix göstermiyordu.(sırasıyla;p=0,00;p=0,021;p=0,726;p=0,694;p=0,056).BSAS skoruyla Tweak arasında negatif korelasyon saptandı(p=0,006).Receiver Operating Curve (ROC)analizinde, TWEAK protein düzeyinin eğri altındaki alan (EAA) değeri0,635 olup behçet hastalarını kontrol grubundan ayırmada belirli bir başarı gösterdiğini ortaya koydu. Sonuç: Behçet hastalarında serum TWEAK proteini sağlıklı kontrol grubuna göreanlamlı olarak yüksek düzeyde bulunmuş olup, Behçet hastalarında TWEAK proteini potansiyel bir biyobelirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Behçet's disease is a chronic inflammatory disease that can progress with systemic involvement and is thought to involve autoimmunity and inflammation in its etiopathogenesis. TWEAK protein, a member of the TNF family, is a pro-inflammatory cytokine. It is known that the TWEAK pathway plays a regulatory role in the pathogenesis of various autoimmune and chronic inflammatory diseases such as multiple sclerosis (MS), rheumatoid arthritis (RA), systemic sclerosis (SSc) and systemic lupus erythematosus (SLE). We could not find any study in the literature evaluating serum TWEAK protein levels in Behçet's patients. For this purpose,we investigated the role of serum TWEAK protein in Behçet's disease. Method: In this prospective case-control study, 64 Behçet's patients and 55 healthy volunteers who applied to Ankara Bilkent City Hospital Rheumatology and Internal Medicine outpatient clinics between August 2023 and January 2024 were included. Demographic information of the Behçet's patient group and the control group, types of disease involvement, used by the patients. Drugs, laboratory values and clinical scores, BDCAF and BSAS scores, were calculated and recorded. Serum TWEAK protein levels were compared in both groups, and the relationship between disease severity and TWEAK protein level was examined. Results: The median age value of the Behçet group was similar to the control group. (41(34-49 to 33 (29-48), p=0,146).Serum median (IQR) Tweak Protein level between groups was higher in the Behçet group(120,95(63,66-230,26)pg/mL compared to 77,59(55,49-144,25) A significant difference was detected between serum Tweak protein levels of the patient and control groups (p = 0,011).While a positive correlation was detected between serum TWEAK level and age and ESR in the correlation analysis, it did not show a significant correlation with parameters that can be used to show disease activation such as CRP, neutrophil/lymphocyte ratio and BDCAF activity score (respectively;p=0,00;p=0,021;p=0,726;p=0,694;p=0,056). A negative correlation was detected between BSAS score and Tweak(p=0,006).In the Receiver Operating Curve (ROC) analysis, the area under the curve (AUC) value of the TWEAK protein level was 0.635, revealing that it showed a certain success in distinguishing Behçet's patients from the control group. Conclusion: Serum TWEAK protein was found to be significantly higher in Behçet's patients than in the healthy control group, and TWEAK protein may be a potential biomarker in Behçet's patients.