Harmanlanmış öğrenme yaklaşımının 7.sınıf fen bilimleri dersinde akademik başarıya etkisi
The effect of blended learning approach on academic achievement in 7th grade science course
- Tez No: 869120
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Harmanlanmış Öğrenme Yaklaşımı hazırlanarak işlenen fen bilimleri dersi“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesinin, 7.sınıf ortaokul öğrencileri akademik başarılarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın örneklemini 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı II. döneminde Zonguldak ili Kozlu ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun iki farklı şubesinde öğrenim görmekte olan ve rastgele seçilen 34 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel metot kullanılmıştır. Çalışmadaki katılımcılardan bir kısmı deney grubu (n=16) bir kısmı ise kontrol grubu (n=18) olarak rastgele belirlenmiştir. Deney grubunda derslerin işlenişi sırasında EBA ve Morpa Kampüs uygulamalarından ünite ile ilgili animasyon ve simülâsyonlar kullanılmıştır. Okuldan sonra öğretmen öğrencilerle birlikte web destekli öğretim ile ev ödevi ve alıştırmalar yaptırmıştır. Kontrol grubunda ise dersler, 2022-2023 yılında uygulanan fen bilimleri öğretim programına uygun olarak, işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Fen Bilimleri Başarı Testi (FBBT) deney ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the science course“Interaction of Light with Matter”unit, which is taught using the Blended Learning Approach, on the academic achievement of 7th grade secondary school students. For this purpose, the sample of the study was selected from the 2022-2023 academic year II. The study consists of 34 randomly selected students studying in two different branches of a public secondary school in Kozlu district of Zonguldak province during the period. In the research, the quasi-experimental method with pre-test post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used. Some of the participants in the study were randomly assigned to the experimental group (n = 16) and some to the control group (n = 18). Unit-related animations and simulations from EBA and Morpa Campus applications were used during the lessons in the experimental group. After school, the teacher had the students do homework and exercises with web-supported instruction. As for the control programs, the courses were taught with the appropriate implementation of the science teaching implemented in 2022-2023. As a data collection tool, Science Achievement Test (FBBT) was applied to the experimental and control groups. The data obtained was analyzed using the SPSS 25 statistical program.