Metal endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk analizi
Risk analysis within the scope of occupational health and safety in the metal industry
- Tez No: 869127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA SARAÇOĞLU KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 565
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG) çalışmaları, global boyutta önemini gün geçtikçe arttıran; işçi, işveren ve ürün güvenliğini birlikte ele alan, önleyici ve koruyucu sürdürülebilir eylemleri kapsamaktadır.“İş Güvenliği”teriminin tanımı, meslek hastalıkları ve iş kazalarından kaynaklanan kayıpları minimuma indirmek hatta hiç yaşanmamasını sağlamak amacıyla bilimsel temellere ve araştırmalara dayanan önlemlerin saptanması ve uygulanmasıdır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinin faaliyet gruplarına dağılımında çalışma koşulları açısından en riskli sektörlerin başında metal endüstrileri gelmektedir. Dünyada metal endüstrisi, istihdam kapasitesi ve ekonomik açıdan stratejik konumda olup gelişen ve kar sağlanan en önemli sanayi alanlarının başında yer almaktadır. İnşaat, savunma, kara, deniz hava taşımacılığı, demirçelik, beyaz eşya, havalandırma, otomotiv, bilişim-telekomünikasyon gibi elektronik cihazlar metal endüstrisi kapsamında yer almaktadır. Yaşadığımız dünyada herhangi bir ekonomi ve sektörden bahsederken sürdürülebilirlik kavramını ayıramayız. Söz konusu endüstri için de gelişim, iyileşme ve sürdürülebilirlik, iş kazaları ve meslek hastalıklarının neden olduğu kayıpların azaltılmasıyla hatta ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilecektir. Risk Analizi ise bu noktada devreye girmekte ve söz konusu önleyici ve giderici faaliyetleri başlatabilmenin bilimsel yolu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmayla, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında metal endüstrisinde yer alan büyük ölçekli bir işletme genelinde, tehlikeler belirlenmiş, L-tipi Risk Değerlendirme Karar Matrisi (RADM) ve Fine-Kinney Analiz metotlarıyla risk analizleri yapılmış ve risk skorları belirlenerek değerlendirilmiştir. Tez kapsamında risk analizlerinin yapıldığı yöntemler birbirleriyle kıyaslanmış ve sonuçların sürdürülebilirlik ile ilişkisi analiz edilmiştir. Metal sektöründe bu kapsamda yapılan ilk çalışma ve risk analizlerinin sürdürülebilirlik ile ilişkisini inceleyen ilk çalışma olarak literatüre ve sektöre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety (OHS) studies are increasing in importance on a global scale day by day; It includes preventive and protective sustainable actions that address worker, employer and product safety together. The definition of the term“Occupational Safety”is the determination and implementation of measures based on scientific foundations and research in order to minimize or even prevent losses resulting from occupational diseases and occupational accidents. In terms of working conditions in the distribution of International Labor Organization (ILO) and TUIK (Turkish Statistical Institute) data to activity groups, metal industries are at the forefront of the most risky sectors. In the world, the metal industry is strategically located in terms of employment capacity and economic position and is at the top of the most important industrial areas that are developing and profit provided. Electronic devices such as used by information and telecommunication, construction, defense, land, sea and air transportation, iron and steel, white goods, ventilation, automotive are included in the metal industry. When we talk about any economy and sector in the world we live in, we cannot separate the concept of sustainability. Development, improvement and sustainability for the industry in question can be achieved by reducing or even eliminating losses caused by work accidents and occupational diseases. Risk Analysis comes into play at this point and is defined as the scientific way to initiate such preventive and remedial activities. With this study, hazards were identified throughout a large-scale enterprise in the metal industry within the scope of occupational health and safety, risk analyzes were made with L-type Risk Assessment Decision Matrix (RADM) and Fine-Kinney Analysis methods, and risk scores were determined and evaluated. Within the scope of the thesis, the methods of risk analysis were compared with each other and the relationship of the results with sustainability was analyzed. It is aimed to contribute to the literature and the sector as the first study conducted in this context in the metal sector and the first study examining the relationship between risk analyzes and sustainability.