Mâlikî mezhebinin İslam Ceza Hukuku alanında cumhurdan ayrıldığı meseleler
Issues where the Mâlikî madhhab differs from the people in the field of Islamic Criminal Law
- Tez No: 869187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HADİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mâliki mezhebinin İslam Ceza Hukuku alanında cumhurdan ayrıldığı görüşlerini konu alan bu çalışma giriş, sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin amacı, yöntem, kaynakları ve tez konusuyla ilgili kavramlar ele alınmıştır. İlk bölümde“İslam Ceza Hukuku Tanımı ve Tasnifi”başlığına ikinci bölümde“Had Cezası”başlığına, üçüncü bölümde“Kısas ve Diyet Cezası”başlığına, dördüncü bölümde ise“Ta'zir Cezası”başlığına yer verilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında tezin konusuna, amacına ve istifade edilen kaynaklara değinilmiştir. İslam Ceza Hukukunun tanımını ve yaptırımlarını ortaya koymayı hedefleyen birinci bölümde İslam Ceza Hukukunun genel bir tanımı yapıldıktan sonra işlenen suçlara karşı İslam Ceza Hukukunda belirlenen yaptırımların tasnifi genel hatlarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın ana gövdesini oluşturan,“Had Cezası”,“Kısas ve Diyet Cezası”ve“Ta'zir Cezası”başlıklı bölümlerde ise Mâliki mezhebinin, had, kısas ve diyet ve ta'zir suçlarında cumhur ile görüş ayrılığında bulunduğu suçların tespiti ve cezai yaptırımları ele alınmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında ise ulaşılan tespitlere değinilmiştir. Anahtar Sözcükler Had, Kısas ve Diyet, Ta'zir, Mâliki Mezhebi, Görüş Ayrılıkları
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the views of the Māliki sect in the field of Islamic Criminal Law, consists of an introduction, conclusion and three chapters. In the introduction, the purpose of the thesis, method, sources and concepts related to the subject of the thesis are discussed. The first chapter is titled“Definition and Classification of Islamic Criminal Law”, the second chapter is titled“Hadith Punishment”, the third chapter is titled“Retribution and Diet Punishment”, and the fourth chapter is titled“Ta'zir Punishment”. In the introduction part of the study, the subject of the thesis, its purpose and the sources utilized are mentioned. In the first chapter, which aims to reveal the definition and sanctions of Islamic Criminal Law, after a general definition of Islamic Criminal Law, the classification of the sanctions determined in Islamic Criminal Law against the crimes committed is discussed in general terms. In the chapters titled Hadd Punishment,“ ”Kısas and Diyet Punishment“ and ”Ta'zir Punishment,“which constitute the main body of the study, the identification of the crimes and criminal sanctions that the Māliki sect disagreed with the republic on the crimes of hadith, short and diet and ta'zir were tried to be discussed. In the conclusion part of the study, the findings are mentioned. Keywords Hadd, ”Kısas and Diyet, Taz'ir, Maliki Sect, Disagreements