İlahiyat Fakültesi öğrenci ve mezunlarının problem çözme becerisi amacına erişim düzeyinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi (KSÜ İlahiyat Fakültesi örneği)
Investigation of Theology Faculty students and graduates' level of access to problem solving skills according to various variables (The case of KSU Theology Faculty)
- Tez No: 869215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek din eğitimi veren bir kurum olan İlahiyat Fakültelerinde eğitim alan öğrencilerin problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikleri tespit etmek amacıyla frekans analizi yapılmış, elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve araştırma sorularını cevaplamak amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma,“Din Öğretiminde Problem Çözme Becerisi Amacına Erişim Düzeyi”ölçeğinin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 3, ve 4. Sınıf öğrencileri ile mezunlarından, yaşları 18-51 arasında değişen, 207'si kadın, 83'ü erkek olmak üzere 290 kişiye uygulanmasıyla problem çözme becerileri değerlendirilmiş, ölçekten elde edilen puanların, katılımcıların yaş, cinsiyet, mezun olunan ortaöğretim türü, yaşamın büyük çoğunluğunun geçirildiği yerleşim birimi ve dinî inancın oluşumunda etkili olan faktör gibi değişkenlere göre analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların problem çözme becerilerinde yalnızca yaş ve sınıf değişkeninde farklılık gözlenmiş olup diğer değişkenlerde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Gerçekleştirilen inceleme ve analizler sonucunda elde edilen bulgular literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problem solving skills of students studying at the Faculties of Theology, an institution providing higher religious education, in terms of various variables. First of all, frequency analysis was performed to determine descriptive statistics, the data obtained were analyzed with SPSS program and Pearson Correlation Analysis, Independent Sample t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to answer the research questions. In this context, problem solving skills were evaluated by applying the“Level of Access to the Purpose of Problem Solving Skills in Religious Education”scale to 290 people, 207 women and 83 men, aged between 18-51, from Kahramanmaraş Sütçü İmam University 3rd and 4th grade students and graduates, and the scores obtained from the scale were analyzed according to variables such as age, gender, type of secondary education graduated, the residential unit where most of the life is spent and the factor that is effective in the formation of religious belief. As a result of the analysis, a difference was observed in the problem solving skills of the participants only in the age and class variables, and no significant difference was observed in other variables. The findings obtained as a result of the examination and analysis were compared and interpreted with similar studies in the literature.