STEM temelli geometri etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına ve matematik tutumlarına etkisi
The effect of STEM-based geometry activities on students' academic achievements and mathematics attitudes
- Tez No: 869214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3.sınıf öğrencilerine STEM temelli geometri etkinlikleri uygulanmış ve bu etkinliklerin öğrencilerin geometri başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda öğrenim gören 56 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin 28'i deney 28'i kontrol grubunda yer almıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine ilkokul 3.sınıf matematik dersi öğretim programının geometri öğrenme alanı içerisinde bulunan; geometrik cisimler ve şekiller, uzamsal ilişkiler, geometrik örüntüler ve geometride temel kavramlar alt öğrenme alanlarına yönelik 11 hafta süren STEM temelli etkinliklerin uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut MEB öğretim programı kullanılarak geometri dersi işlenmiştir. Araştırmanın verileri matematik tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen geometri başarı testi aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; STEM etkinliklerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin ön testson test geometri başarı puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. STEM etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinin ön test- son test matematiğe yönelik tutum puanları arasında da istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Mevcut MEB öğretim programının uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin geometri başarılarının ve matematiğe yönelik tutumlarının ön test- son test puanları arasında da istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Ancak, kontrol grubu ön test-son test matematik tutum puanları arasındaki farkın ön-test lehine olduğu belirlenmiştir. STEM temelli geometri öğretimi yapılan deney grubu ile mevcut MEB öğretim programı uygulanan kontrol grubunun geometri başarı ve matematiğe yönelik tutum ön test-son test puanları arasında deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma sonuçları doğrultusunda, geometri öğrenme alanında farklı yöntem ve teknikler kullanmayı planlayan sınıf öğretmenlerine ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, STEM-based geometry activities were applied to 3rd grade primary school students and the effects of these activities on students' geometry achievement and attitudes towards mathematics were examined. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The sample of the study consisted of 56 students studying in a primary school in Dulkadiroğlu district of Kahramanmaraş in the 2022-2023 academic year. 28 of the students were in the experimental group and 28 in the control group. Convenient sampling method was used in the study. In the experimental group, 11-week STEM-based activities were implemented for the sub-learning areas of geometric objects and shapes, spatial relationships, geometric patterns and basic concepts in geometry in the geometry learning area of the 3rd grade mathematics curriculum. In the control group, the geometry course was taught using the current MoNE curriculum. The data of the study were collected through the mathematics attitude scale and the geometry achievement test developed by the researcher. Independent sample t-test and dependent sample t-test were used to analyse the data. According to the results of the study, it was determined that there was a statistically significant difference between the pretest-posttest geometry achievement scores of the experimental group students in which STEM activities were applied. It was also determined that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test attitude towards mathematics scores of the experimental group students of STEM activities. There was also a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the geometry achievement and attitudes towards mathematics of the control group students in which the current MEB curriculum was applied. However, the difference between the pre-test and post-test mathematics attitude scores of the control group was found to be in favour of the pre-test. A statistically significant difference was found in favour of the experimental group between the pre-test and post-test scores of geometry achievement and attitudes towards mathematics of the experimental group in which STEM-based geometry teaching was applied and the control group in which the current MoNE curriculum was applied. In line with the results of the research, suggestions were made to classroom teachers and researchers who plan to use different methods and techniques in the field of geometry learning.