Palpabl meme kitlelerinin tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisinin yeri
The Value of fine needle aspiration biopsy on palpable breast masses
- Tez No: 86922
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HOŞCOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen malign tümördür ve memede palpe edilen kitle çoğunlukla kanserin ilk belirtisi olmaktadır. Memede hasta veya doktor tarafından bulunan palpabl bir kitlenin değerlendirmesinde anamnez, fizik muayene, mammografi, ultrasonografı ve biyopsi yöntemleri kullanılagelmektedir. En kesin tanı konulmasını sağlayan açık biyopsi yöntemleri aynı zamanda en agresiv yöntemler olmaktadır. Bu çalışmada Ocak 1997-Haziran 1999 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD polikliniğinde memesinde palpabl kitle saptanan 131 olgunun İİAB, mammografi, ultrasonografı ve histopatolojik inceleme sonuçlan incelendi. Yöntemlerin karşılaştırılmasında spesifite, sensitivite, pozitif ve negatif tahmin değerleri, yanlış pozitiflik ve yanlış negatiflik değerleri kullanıldı. İİAB sensivite, spesifite, pozitif ve negatif tahmin değerleri sırasıyla %91, %88, %83 ve %93 olarak bulundu. Mammografi için aynı değerler %80, %83, %80 ve %83, ultrasonografı için %96, %31, %84 ve %68 olarak bulundu. Yanlış pozitiflik ve yanlış negatiflik oranlan ise İİAB için %16 ve %6, mammografi için %19 ve %16, ultrasonografı için %15 ve %31 olarak ortaya çıktı. İİAB, mammografi ve USG'nin birlikte kullanımının sensitivitesi %10O, spesifitesi %97.5, pozitif tahmin değeri %92.3, negatif tahmin değeri %100, yanlış pozitiflik değeri %7.6 ve yanlış negatiflik değeri %0 olarak bulunmuştur. İIAB'de malign hücre görülen olgulann fizik muayene ve radyolojik bulgulan da malignite ile uyumlu ise açık biyopsiye gerek kalmadan kesin tedavi yapılabilir. İİAB, fizik muayene ve radyolojik tetkik sonucunda benign lezyon saptanan olgular güvenle takibe alınabilir. ÜABMe atipik hücreler izlenen veya tanı yöntemlerinin herhangi birinde malign lezyon saptanan olguların kesin tedavisi açık biyopsi yapıldıktan sonra planlanmalıdır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Breast carsinoma is the most seen malignant rumor in women and a palpable lump founding in the breast might be the first sign of the cancer in the majority of cases. The patient history, physical examination, mammography, ultrasound and fine needle aspiration biopsy have been used for the evaluation of palpable breast lumps. Open biopsy methods are the most reliable and nevertheless most aggressive diagnostic tools. In this study results of the fine needle aspiration biopsy, mammography, ultrasound and histopatologic examination of 131 cases, detected a palpable breast lump, between January 1997 and July 1999 were discussed. Sensitivity, spesifity, positive predictive value and negative predictive value were used for the comparison of diagnostic methods. Sensitivity, spesifity, positive predictive value and negative predictive value of the fine needle aspiration biopsy are 91%, 88%, 83% and 93% found in this study. The values of mammography are 80%, 83%, 80% and 83%. The values of ultrasound found in this study are 31%, 96%, 84% and 68%. The false positive rates and false negative rates are 16% and 6% in fine needle aspiration biopsy, 19% and 16% in mammography, 15% and 31% in ultrasound. Obviously fine needle aspiration biopsy and mammography might be used for the investigation of palpable breast lesions reliably. Ultrasound can be used as a additional diagnostic tool to the mammography and cytology. Fine needle aspiration biopsy can be used for definitive breast operation, eliminating the need for open biopsy, when confirmation of physical examination and mammography obtained. Patients with benign aspirates and clinical and radiological evidence of benign disease should be examined at appropriate intervalls. Open biopsy must be done for any aspirate interpreted as suspicius and for a breast lesion diagnosed as benign by aspiration biopsy that does not correlate with the clinical and radiologic findings. 54