Frontal fibrozan alopesi ve liken planopilaris hastalarının deri biyopsilerinde melanosit sayılarının karşılaştırılması
Comparison of melanocyte counts in skin biopsies of patients with frontal fibrosing alopecia and lichen planopilaris
  1. Tez No: 869239
  2. Yazar: EYLÜL CEREN BAL BAYAZITLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAY KÜLCÜ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Liken planopilaris (LPP) kalıcı saç kaybı ile seyreden bir alopesi tipidir. Frontal fibrozan alopesi (FFA) ise liken planopilarisin bir varyantı olarak kabul edilen, ön saç çizgisinde gerileme ile karakterize bir skatrisyel alopesidir. Klinik olarak birbirinden farklı tablolar sergileyen bu iki alopesi tipinin histopatolojik olarak ayrımını yapmak zordur. Her iki hastalığın da etyopatogenezi net olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmada, etyopatogenezlerine ışık tutmak ve histopatolojik ayrıma yardımcı olabilecek bir ipucu bulabilmek amacı ile FFA ve LPP hastalarının doku örneklerinde melanosit sayısı ve melanosit:keratinosit oranının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemize başvuran ve deri biyopsisi ile tanı konmuş 22 FFA ve 33 LPP hastası çalışmaya dahil edildi. Patoloji arşivindeki doku bloklarından yeni kesitler alınarak MelanA ve Sry-related HMG-BOX gene-10 (SOX-10) antikorları ile immün boyama yapıldı. Folikül üst kısmında ve epidermiste x40 büyütme alanında melanosit sayıları değerlendirildi. Melanosit:keratinosit oranı
Özet (Çeviri)
Objective: Lichen planopilaris (LPP) is a type of alopecia resulting in permanent hair loss. Frontal fibrosing alopecia (FFA), considered a variant of LPP, is characterized by frontal hairline recession. These two types present with different clinical features, but histopathological differentiation may be challenging. Their etiopathogenesis is unclear. This study aims to compare melanocyte counts and the melanocyte-to-keratinocyte ratio in tissue samples from FFA and LPP patients to provide insights to etiopathogenesis and aid in differentiation of histopathology. Materials and Methods: The study included 22 FFA and 33 LPP patients diagnosed through skin biopsies at our hospital. New sections were obtained from tissue blocks and immunostained with MelanA and SOX-10 antibodies. Melanocyte counts were evaluated in the follicle's upper part and the epidermis with x40 magnification. A melanocyte-to-keratinocyte ratio of