Autonomy, authority and manipulation
Özerklik, otorite ve manipülasyon
- Tez No: 869240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEHEZKEL SANDY BERKOVSKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Weber'in savunduğu üzere, bürokratik devletin oluşturduğu temel tehdit bireysel özerkliği aşırı derecede sınırlandırmasıdır. Bireysel özerklik, bireyin yararına ya da zararına olacak şekilde, devlet otoritesi tarafından her zaman kısıtlanacaktır. Bu netice ekonomik ve sosyolojik bir gerekliliktir. Öte yandan,“özerklik”ne anlama gelmektedir? Ben iki tür özerklik olduğunu savunuyorum: nesnel ve öznel. Wolff, özerk kişinin bir başkasının iradesine tabi olmadığını, kendi kendini yönettiğini vurgular. Dolayısıyla, nesnel özerklik kendi kendini yönetme olarak anlaşılabilir. Bununla birlikte, nesnel özerkliğin ihtiyati bir değeri yoktur; yalnızca öznel özerkliğin vardır. Bir kişi özerk olduğunu düşünüyorsa özerktir. Peki bu nasıl sağlanacaktır? Bireysel özerklik ile devlet otoritesi arasındaki tutarsızlığı yaratan temel sorun devlet otoritesinin baskı ve zor kullanımı ile sağlanmasıdır. Sunstein, baskı ve zor kullanma yerine“dürtme”(nudge) kullanımını önermektedir. Dürtme teorisine göre, dürtmeler insanları seçme özgürlüklerini kısıtlamadan daha yararlı seçimler yapmaya yönlendirir. Ancak, dürtme yalnızca küçük ölçekli uygulanabilir. Benim önereceğim, siyasetçilerden arındırılmış, bireysel meselelere – paternalist bir bakış açısıyla insanları kendileri için mümkün olan en iyi seçeneğe yönlendirmek v için dürtmelerin kullanılması dışında – nüfuz etmeyen ve özel eğitimleri ile hukuk sistemine bağlılıkları nedeniyle halkın güvenini kazanan bürokratların yönettiği revize edilmiş bir bürokratik devlet modelidir. Bu model, Platon'un Kallipolis'ini hatırlatsa da, iki örneğin birbirinden nasıl farklılaştığı tezin ilerleyen aşamalarında açıklanacaktır. Revize edilmiş bürokratik sistem, otorite ve özerkliğin oluşturduğu Gordion düğümünü kesmenin bir yoludur.
Özet (Çeviri)
As Weber argues, the main threat of the bureaucratic state is the excessive limitation of individual autonomy. The individual autonomy will always be restricted by state authorities, either for the individual's benefit or to his detriment. This outcome is an economical and sociological necessity. What does“autonomy”mean? I argue that there are two types of autonomy: the objective and the subjective. Wolff stresses that the autonomous person is not subject to the will of another; he is self-legislating. So, objective autonomy can be understood as self-governance. However, objective autonomy has no prudential value; only subjective autonomy does. A person is autonomous if he thinks that he is autonomous. How is this going to be achieved, though? The main problem which creates the inconsistency between individual autonomy and state authority is the use of coercion. Sunstein proposes the use of“nudges”instead of coercion. As he emphasizes, the use of nudges leads people towards making better choices without restricting their freedom of choice. However, nudges can only be applied on a small scale. What I will propose is a revised bureaucratic state, the rule of selected and very well-trained experts purged from iii politicians, which does not penetrate into individual matters – except for the use of nudges to direct people to the best possible option for them from a paternalistic perspective – and consists of citizens who trust the expertise of the bureaucrats because of their unique education and their commitment to the legal system. Even though this model reminds of Plato's Kallipolis, it will be explained in the thesis how the two states differ from one another. The revised bureaucratic system is one way to cut the Gordian knot of authority and autonomy.