Hukuki yönleriyle kitle fonlaması
Legal aspects of crowdfunding
- Tez No: 869310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BUĞRA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojideki ilerlemeler, birçok sektörü etkilediği gibi finans sektöründe de önemli değişimlere neden olmuştur. Finansal Teknoloji alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiş ve gelinen noktada geleneksel Finansal Teknoloji kurumlarına alternatif çözümler geliştirilmiştir. Bu yeniliklerden biri de kitle fonlamasıdır. Bu da yeni, alternatif ve gelişmeye açık bir finansman yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bir fikri hayata geçirmenin ve projeleri gerçekleştirmenin modern bir yolu, topluluklar yardımıyla ve özel platformlar aracılığıyla sağlanmaktadır. Kitle fonlamasının çeşitli türleri vardır. Bağış temelli kitle fonlaması, belirli bir projeye bağış yapılması yoluyla finansman sağlar. Ödüle dayalı kitle fonlaması, katkıda bulunan kişilere sembolik ve/veya özel ödüller sağlanması suretiyle projeye dahil edilmesini içerir. Borca dayalı kitle fonlaması ise borç verme veya faiz karşılığında sermaye sağlanmasıdır. Paya dayalı kitle fonlaması ise yatırımcıları projeye dahil etme imkânı sunmaktadır. Bu yöntemler, geleneksel finansman yöntemlerinden ayrı olarak; bankalar, melek yatırımcılar ve risk sermayedarlarından bağımsız şekilde finansman sağlamaktadır. Yenilikçi bir finansman yöntemi olan kitle fonlaması, bu işlemlerin platformlar aracılığıyla gerçekleştirilmesini zorunlu kılar. Hukuk sistemleri, bu platformların hukuki altyapısını belirli şartlara ve kurallara bağlamıştır. Bu nedenle, kitle fonlamasının türlerini ve platformların temelini hukuki perspektiften analiz etmek oldukça önemlidir. Ayrıca, uluslararası alanda kitle fonlaması sisteminin ve platformlarının, ülkelerin düzenlemeleriyle uyumlu bir şekilde nasıl çalıştığını ve potansiyel uyum sorunlarına ışık tutmak gerekecektir. Yenilikçi ve alternatif bir finansman yöntemi olan kitle fonlaması, regülatif zorlukları da beraberinde getirmektedir. Hukuk ve inovasyonun kesişiminde, bu yeni nesil finansman yönteminin avantajları vurgulanarak ve dezavantajları minimize edilerek hukuki çerçevesinin çizilmesi önemlidir. Bu çalışma, bu aydınlatma çabasına dahil olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in technology have led to significant changes in the financial sector as it has affected many sectors. Great progress has been made in the field of Financial Technology and alternative solutions to traditional Financial Technology institutions have been developed. One of these innovations is crowdfunding. This stands out as a new, alternative and open to development financing method. A modern way to bring an idea to life and realize projects is with the help of communities and through specialized platforms. There are various types of crowdfunding. Donation-based crowdfunding provides funding through donations to a specific project. Reward-based crowdfunding involves involving contributors in the project by providing them with symbolic and/or special rewards. Debt-based crowdfunding is the provision of capital in exchange for lending or interest. Share-based crowdfunding offers the opportunity to involve investors in the project. Apart from traditional financing methods, these methods provide financing independently from banks, angel investors and venture capitalists. As an innovative financing method, crowdfunding requires these transactions to be carried out through platforms. Legal systems bind the legal infrastructure of these platforms to certain conditions and rules. Therefore, it is very important to analyze the types of crowdfunding and the basis of platforms from a legal perspective. It will also be necessary to shed light on how the crowdfunding system and platforms work internationally in a way that is compatible with the regulations of countries and potential compliance issues. As an innovative and alternative financing method, crowdfunding brings with it regulatory challenges. At the intersection of law and innovation, it is important to outline the legal framework for this next-generation financing method, emphasizing its advantages and mitigating its disadvantages. This study aims to engage in this enlightening endeavor.