The evaluation of the islamic banking experience emerging in Ethiopia
Etiyopya'da ortaya çıkan İslami bankacılık deneyiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 869311
  2. Yazar: FAHMİ HUSSEİN ABDULKADİR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ADNAN OWEIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İslami Bankacılık, finansal işlemler yaparken İslam hukuku ilkelerine bağlı kalan bir bankacılık sistemidir. İslami bankacılık sisteminin ana hedefi, bir yandan hem hane halkına hem de topluma fayda sağlayan finansal hizmetler sunarken aynı zamanda bir taraftan İslami ahlak kurallarına uymaktır. İslami bankacılık işlemleri, 2013 yılında Etiyopya'da pencere tabanlı faizsiz hizmetlerle başlarken 2020 yılında tam teşekküllü bankacılık hizmetleri haline gelmiştir. Bu çalışma, özellikle yeni kurulan İslami bankacılık sistemleri olmak üzere Etiyopya'da ortaya çıkan İslami bankacılık deneyimlerini ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda, söz konusu bankaların genel performansını, onların gelecek perspektifini ve karşılaştıkları önemli fırsatlar ve zorlukları ele alacaktır. Bu çalışmaya veri toplamak amacıyla Etiyopya'nın Jigjiga şehri sakinlerine, İslam Bankacılık alanında akadamisyenler ve uzmanların yanı sıra kamuoyundan oluşan bir çevrimçi anket dağıtıldı. Söz konusu ankete 98 kişi katılmıştır. Yapılan çalışmanın ana sonuçları, halkın yeni kurulan İslami banka hizmetlerine büyük büyük ölçüde duyduğunu ve bu bankaların ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynayabildiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları aynı zamanda, yeni kurulan İslami bankaların müşterilerine iyi hizmet sunduğunu ve ülkede finansal katılımı geliştirebileceklerini göstermektedir. Çalışmanın başka bir sonucu da bu bankaların şeffaflık eksikliği, kamu bilinci eksikliği, kalifiye eleman eksikliği ve düzenlemelere ilişkin zorluklar gibi konulara karşı mücadele ettiklerini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, Etiyopya'da İslami bankacılık sektörünün, özellikle de yeni kurulan bankaların, bazı zorluklarla karşılaşsalar da – ki bu da her yeni sektör için normaldir- şimdiye kadar genel olarak etkin bir performans gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Böylece, Etiyopya'daki karar vericilerin ülkedeki finansal istikrara ve ekonomik refaha katkı sağlama potansiyeline sahip, yeni ortaya çıkan finansal sektörleri desteklemeleri gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic Banking is a banking system that is supposed to adhere to the Islamic Shariah principles while implementing financial transactions. The primary goal of Islamic banking is to provide financial services that benefit households and society while following Islamic ethical standards. The Islamic banking operations started in Ethiopia in 2013 through window-based interest-free services and as fully-fledged bases in 2020. This study assesses the emerging Islamic banking experience in Ethiopia, especially the newly established ones. The study further tries to look into the general performance of these banks, their future outlook, and the prominent opportunities and challenges that the institutions face. To collect data for the research an online survey questionnaire has been distributed to residents of Jigjiga City, Ethiopia, consisting of academics and specialists in Islamic Banking as well as the public. A total of 98 respondents participated in the study survey. The main findings of the study have shown that the public has a great level of confidence in the newly established Islamic banks' services and the banks can play a significant role in the economic development of the country. The results further revealed that the newly established Islamic banks have good customer service and can promote financial inclusion within the nation. Another finding of the study is that the banks are struggling with issues such as a lack of transparency, absence of public awareness, shortage of skilled staff, and regulatory challenges. The research findings seem to signify that there is an optimistic future for the Islamic banking industry in Ethiopia, and the newly established banks are generally performing effectively so far, even though they are facing some challenges, which is relatively ordinary for every novel industry. It is hence endorsed that the policymakers in Ethiopia should encourage these emerging financial industries that will potentially assist in the country's financial stability and economic prosperity.