Katılım sigortacılığının türkiye'de uygulanması, geleneksel sigortalarla karşılaştırmalı durum analizi
Application of participation insurance in turkey, comparative situation analysis with traditional insurance
  1. Tez No: 869338
  2. Yazar: SEMİH DAMRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı katılım sigortacılığını açıklamak, Türkiye'deki mevcut durumunu incelemek ve geleneksel sigortalarla karşılaştırmalı olarak durumu analizi yapmaktır. Bu amaç kapsamında Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yayınlanan katılım sigorta verileri kapsamında bir durum analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sektördeki toplam prim üretimi verileri 2014-2023 yıllarını kapsarken, şirket bazında incelenen prim üretimleri ve pazar payı verileri 2018-2023 yıllarını kapsamaktadır. Araştırma sonucunda 2014 yılından 2023 yılı sonuna kadar katılım sigortacılığı prim üretiminin yaklaşık 64 kat arttığı belirlenmiştir. Covid-19 dönemini kapsayan 2020 ve 2021 yıllarında katılım sigortacılığı prim üretimlerinin 2018 ve 2019 yıllarına göre neredeyse yarı yarıya bir düşüş yaşadığı, sonucuna ulaşılmıştır. 2022 yılında ise katılım sigortacılığı prim üretimlerinin 2021 yılına göre %120 oranında rekor bir artış gösterdiği belirlenmiştir. 2014-2023 yılları arasında 2020 yılında %5,20 ile sektördeki en yüksek pazar payına ulaşmıştır.Araştırmada 2018-2023 yılları arası dönemde katılım sigortacılığı sektöründe en fazla pazar payına ve prim üretimine sahip şirketin“Neova Katılım Sigorta A.Ş.”olduğu ve onu“Bereket Sigorta A.Ş.”nin takip ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the current situation of participation insurance in Turkey. For this purpose, a situation analysis was carried out within the scope of participation insurance data published by the Turkish Insurance Association. In the study, while the total premium production data in the sector covers the years 2014-2023, the premium production and market share data examined on a company basis covers the years 2018-2023. As a result of the research, it was determined that participation insurance premium production increased approximately 64 times from 2014 to the end of 2023. It was concluded that participation insurance premium production in 2020 and 2021, covering the Covid-19 period, decreased by almost half compared to 2018 and 2019. It was determined that in 2022, participation insurance premium productions increased by a record 120% compared to 2021. It was concluded that within the scope of the 2014-2023 period, the highest share of participation insurance in the entire sector was realized in 2020 and 2021 with 5.20%. In the research, the company with the highest market share and premium production in the participation insurance sector in the period between 2018 and 2023 is“Neova Katılım Sigorta A.Ş.”It was determined that it was followed by“Bereket Sigorta A.Ş.”