Evli çiftlerde kök aile müdahalelerinin evlilik doyumuna etkisi
The effect of root family interventions on marital satisfaction in married couples
- Tez No: 869339
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, evli çiftlerin kök aile müdahalelerinin evlilik doyumları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılara yöneltilen çeşitli sorular aracılığıyla elde edilen veriler, evlilik doyumunu etkileyen önemli faktörleri ve bu faktörlerin kök aile geçmişi ile ilişkisini anlamamıza yardımcı olmuştur. Araştırmaya katılan çiftlerin yanıtları, iletişim, çatışma yönetimi, ortak ilgi alanları, stres yönetimi, duygusal bağ ve saygı gibi faktörlerin evlilik doyumunu belirleyen kilit unsurlar olduğunu göstermektedir. İyi iletişim kurabilen çiftler, sorunları daha etkili bir şekilde çözebilir ve duygusal bağlarını güçlendirebilirken, çatışma yönetimi becerileri ve ortak ilgi alanları da evlilik doyumunu artırabilir. Öte yandan, stres, iş yükü ve sürekli çatışmalar gibi olumsuz faktörler, evlilik doyumunu olumsuz etkileyebilir. Araştırma, evli çiftlerin kök aile deneyimlerinin, evliliklerinde karşılaştıkları zorlukları nasıl ele aldıklarını ve bu deneyimlerin evlilik doyumlarına nasıl yansıdığını anlamak açısından önemli bir ışık tutmaktadır. Sonuçlar, evlilik danışmanlarının ve terapistlerinin çiftlere daha etkili destek sağlamak için kök aile geçmişini dikkate alması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of interventions from the family of origin on marital satisfaction among married couples. Data obtained through various questions directed at participants have assisted in understanding key factors influencing marital satisfaction and their correlation with the family of origin. The responses of participating couples in the study indicate that factors such as communication, conflict management, shared interests, stress management, emotional connection, and respect are pivotal in determining marital satisfaction. Couples who can establish effective communication can resolve issues more efficiently and strengthen their emotional bonds. Additionally, conflict management skills and shared interests contribute to an increase in marital satisfaction. Conversely, negative factors such as stress, workload, and constant conflicts can adversely impact marital satisfaction. The research sheds light on how the family of origin experiences of married couples influence how they handle challenges in their marriages and how these experiences reflect on marital satisfaction. The results underscore the importance of marriage counselors and therapists taking into account the family of origin background to provide more effective support to couples.