Deneysel yanık modelinde oluşan bakteri translokasyonuna hiperbarik oksijenin etkileri
- Tez No: 86936
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulan termal yanığa bağlı olarak bakteriyal translokasyon geliştiğinin gösterilmesi ve hiperbarik oksijenin yanığa bağlı bakteriyal translokasyon üzerindeki önleyici veya azaltıcı etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada 50 adet wister-albino cinsi dişi ve erkek sıçan kullanıldı. Normal kontrol grubunda (n=6) hiçbir işlem uygulanmazken, kısa süreli HBO kontrol grubunda (n=6) normal sıçanlara iki gün, uzun süreli HBO kontrol grubunda (n=6) yedi gün süreyle günde iki kez 90 dakika süreyle 2.5 atmosfer basınç altında HBO tedavisi uygulandı. Kısa süreli yanık kontrol grubunda (n=8) sıçanlarda %30 ikinci derece termal yanık oluşturularak yanık sonrası üçüncü günde ve uzun süreli yanık kontrol grubunda (n=8) yanık sonrası sekizinci günde örnekleme yapıldı. Kısa (n=8) ve uzun (n=8) yanık+HBO gruplarında yanık kontrol grubundaki gibi yanık oluşturularak HBO kontrol grubundaki gibi tedavi uygulandı. Çalışma sürelerinin sonunda tüm gruplardaki hayvanlar öpere edilerek mikrobiyolojik inceleme için ince barsak, mezenterik lenf nodu, karaciğer, dalak ve portal ven kan örnekleri alındı. Normal sıçanlarda HBO tedavisi ince barsaktaki endojen bakteri koloni sayısını anlamlı olarak azalttı. Kısa ve uzun süreli yanık kontrol gruplarında ince barsak bakteri koloni sayısının kontrollere göre anlamlı olarak arttığı, ayrıca ince barsak dışı mezenterik lenf nodu, portal ven kan örneği, karaciğer ve dalakta da üreme olduğu görülerek bakteriyal translokasyonun varlığı kanıtlandı. Kısa ve uzun süreli HBO tedavisinin ince barsak bakteri koloni sayışım anlamlı olarak azalttığı ve bakteriyal translokasyonu tamamen önlediği tespit edildi. Termal yanığın bakteriyal aşırı üreme ve translokasyona sebep olduğu, hiperbarik oksijen tedavisinin bakteriyal aşırı üreme ve translokasyonu önlediği kanısına varıldı. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Demonsration of bacterial translocation following experimental thermal burn and investigation of the preventive effects of hyperbaric oxygen (HBO) on burn-related bacterial translocation were intended in this experimental study. Fifty Wistar albino male and female rats were used. While no procedure was done in control group (n=6), HBO treatment under 2-5 athmosphere absolute for 90 minutes twice daily was applied for two days in short-therm HBO control group (n=8), and for seven days in long-therm HBO control group (n=8). Thirty percent second degree thermal burn was created at the dorsum of the rats by boiling water and tissue samples were taken at third day in short-therm burn control group (n=8), andat eight day in long-therm burn control group (n=8). Both burn and HBO treatment were applied in short-therm burn HBO teratment group (n=8) and long therm burn HBO treatment group (n=8). At the end of the procedures, all rats were operated under ether anaesthesia and tissue samples from small bowel, mesenteric lymph nodes, liver, spleen, and 1 ml of blood sample from portal vein were taken and cultured for microbiological evaluation. HBO treatment significantly reduced the endogenous bacteria colonisation in small intestine of normal rats. Endogenous bacteria in small intestine were significantly increased in short- and long- therm burn control groups, and presence of bacterial translocation was proven by bacterial production in mesenteric lymph nodes, portal vein blood sample, liver and spleen. Short- and long-therm HBO treatment were significantly reduced the small intestinal colony counts and prevented the bacterial translocation in burned rats almost completely. It is concluded that thermal burn causes bacterial overproduction and translocation, and HBO treatment can prevent the bacterial overproduction and translocation effectively. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU 44 DOKÜMANTASYON MERKEZİ