İleri evre mide kanserlerinde evreleme ve operabilite kriterleri açısından diagnostik laparoskopi ile bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 86935
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Onkoloji, Gastroenterology, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Gastrointestinal sistem kanserlerinde erken tanı ve tedavi amaçlanmaktadır. Bunun için pek çok yeni tanı yöntemi geliştirilmekte, kanser tarama programları gündeme gelmektedir. Ancak tüm gelişmiş tanı yöntemlerine karşın hastaların çoğunda erken tanı ve kür sağlayıcı bir ameliyat şansı çoğu kez mümkün olmamaktadır. Gastrointestinal sistem kanserleri arasında birinci sırayı mide kanserleri almaktadır. Bu hastalarda çoğu kez kanser asemptomatik olduğundan, hastaların hastaneye başvurmaları ancak semptomlar ortaya çıktığında, kanser ileri evrelere ulaştığında olmaktadır. Tanı konulduğunda sıra ameliyattan fayda görecek hastaların seçimine gelmektedir. Bu amaçla kanserin preoperatif dönemde mümkün olduğunca doğru evrelemesinin yapılarak, cerrahi tedavi ile kür sağlayacak bir ameliyat mı, yoksa palyatif bir ameliyat mı yapılacağına karar verilmesi, hastaları gereksiz laparotominin ve genel anestezinin komplikasyonlarından koruyacaktır. Ocak 1996 ile Ekim 1998 tarihleri arasında S.B. Ankara Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği'ne yatırılan mide kanserli 30 hastaya preoperatif olarak özofagogastroduodenoskopi ve biyopsi ile histopatolojik tanı konulmasını takiben, uzak metastaz taraması için abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) ve ultrasonografi (USG) yaptırılmış ve hastaların tümüne ameliyattan önce diagnostik laparoskopi (DL) uygulanarak, tümörün evrelemesi yapılmıştır. Tümörün operabl olduğuna karar verilen hastalar seçilerek laparotomi yapılmıştır.Otuz hastanın 8'inde DL ile Evre IV mide kanseri tanısı konularak, yaygın karaciğer ve periton metastazları nedeni ile gereksiz laparotomi önlenmiştir. Kardia kanseri olan 6 hastaya aynı seansta laparoskopik gastrostomi yapılarak palyasyon sağlanmıştır. Diğer 2 hastaya ise obstrüktif semptomları olmadığı için sadece diagnostik laparoskopi uygulanmıştır. Yirmiiki hastaya laparotomi yapılmış ve hastaların 16'sında tümörün rezeksiyonu yapılabilmiştir. Distal yerleşimli 4 tümörde, tümörün rezeksiyonu mümkün olmamış ve palyasyon amacı ile gastrojejunostomi yapılmıştır. Diğer 2 hastaya ise sadece eksploratris laparotomi yapılmıştır. Sonuçta ; otuz hastanın % 26.6'sında diagnostik laparoskopi ile Evre IV intraabdominal yayılım gösteren mide kanseri teşhis edilerek bu hastalar gereksiz laparotominin ve genel anestezinin komplikasyonlarından korunmuşlardır. İnoperabl olduğu saptanan 14 hastanın % 57.1 'inde tanı diagnostik laparoskopi ile konulmuştur. Diagnostik laparoskopi yapılan hasta grubu laparotomi yapılan gruba göre daha kısa hastanede kalış süresi ile taburcu edilmiş, daha kısa zamanda mobilize olmuş ve ameliyata ait mortalite ve morbidite kaydedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary aim for the gastrointestinal tract (GIT) malignacies is early diagnosis. Although many new diagnostic techniques and screening programs are beeing established everyday, early diagnosis and the opportunities for curative procedures are rarely possible. Patients with gastric cancers which take the first place among the GIT malignancies usually seek medical altention in the late couses of their diseases due to the asymptomatic phases of their diseases. When the diagnosis is established, the problem of the differentiation of the patients suitable for surgical treatment emerges. This makes the correct preoperative staging more important, which will enable us to choose the patients suitable for surgical cure and suitable for palliation. Thirty histopathogically confirmed gastric cancer patients diagnosed by eusophagoduodenoscopy, hospitalized between January 1996 and October 1998 were undergone preoperative abdominal computerized tomographic scanes (CT) and ultrasonography (US) for the detection of possible distant metastasis. Prior to operation all of the patient were undergone diagnostic laparoscopy (DL). Celiotomy was performed when DL confirmed that the patients were suitable for surgical treatment. On 8 patients Stage IV gastric cancers with liver and peritoneal metastasis were detected and unneccesary celiotomies were prevented. Six patients with advanced cardiac cancers were undergone laparoscopic gastrostomy for palliative purposes. Other 2 patients without obstructive symptoms were undergone DL only of the 22 patients undergoing celiotomytumor resection was possible in 16. In 4 patients with distal tumors resection were impossible and palliative gastrojejunostomies were performed. The other two patients were undergone explorative celiotomy only. As a result 26.6 percent of the patients diagnosed as Stage IV gastric cancers with DL were prevented from unnecessary celiotomies and the complications of general anaesthesia. On 57.1 percent of the 14 patients decided to be inoperable the diagnosis was established with DL. In DL group hospitalisation times were shorter, first mobilisation of the patients were earlier and there was no mortality and morbidity due to the procedure. ^C-VtoEKÖ?RETİMKDRIJLO frOIdÎMAMASYON MEMffitf