Matematik öğretmenlerinin Scratch'i öğretim süreçlerinde kullanmalarına ilişkin görüşleri
Mathematics teachers' views on using Scratch in their teaching process
  1. Tez No: 869381
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞEYDA TOPCAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA KULA ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Etkileşimli bir program olan Scratch, çocuklara eğlenirken öğrenme, matematiği günlük hayata entegre etme fırsatı tanırken robotik kodlamayı da erken yaşta öğrenme olanağı sunmaktadır. Öğrenme sürecine bu katkıları sunan Scratch'in öğretmenler tarafından derslerde nasıl kullanıldığı bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasında matematik öğretmenlerinin Scratch'i öğretim süreçlerinde kullanmalarına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın katılımcıları Scratch'i öğretimlerine dahil eden 20 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler“Matematik Öğretmenlerinin Scratch'i Öğretim Süreçlerinde Kullanmalarına İlişkin Görüşme Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Bu form kullanılarak her bir öğretmenle yarı-yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin ses kayıtları alınarak veri kaybının önüne geçilmek istenmiştir. Görüşmelerin ardından ses kayıtları transkript edilerek metin haline getirilmiştir. Öğretmenler tarafından verilen cevaplar ilgili alt problem bağlamında ele alınmış ve kodlar oluşturulmuştur. Kategori ve kodlar altında öğretmenlerin görüşleri sıklıklarını da içeren tablolara dönüştürülmüştür. Matematik öğretmenleri Scratch'in matematik derslerinde kullanılmasının, öğrencilerin küçük birer mühendis gibi düşünmelerine ve eğlenirken öğrenmelerine katkı sunduğunu ifade etmişlerdir. Oyun tabanlı olduğu için derslere karşı ilgisinin zayıf olduğu düşünülen öğrencilerin bile dikkatini çekip, derse katılmasına yardımcı olduğunu gözlemlemişlerdir. Matematik dersinde oyun oynabildiğini görmelerinin öğrencilerin derse karşı olumlu tutuma sahip olmalarında yardımcı olduğunu söylemişlerdir. Konu anlatımından ziyade problem çözme becerisinin gelişiminde kullanılabielceğini belirtmişlerdir. Scratch'in güdüleme, pekiştirme, öğrencileri birleştirme yönünde avantajlarının olduğunu ifade eden öğretmenler zaman açısından öğretim programının yetiştirilme kaygısını taşıdıklarını için bunu bir dezavantaj olarak görmüşlerdir. Ayrıca Scratch'in başta karmaşık olarak görüldüğü fakat zaman içerisinde taşların yerine oturup öğretim yapmanın ve etkinlik tasarlamanın kolay olduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcılar derslerinde Scratch'i kullanmak isteyen öğretmenlere programı çok iyi öğrendikten sonra derslerinde kullanmalarının daha faydalı ve sağlıklı olacağı önerisinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Scratch, an interactive program, gives children the opportunity to learn while having fun, integrate mathematics into daily life, and also offers the opportunity to learn robotic coding at an early age. The subject of this thesis is how Scratch, which provides these contributions to the learning process, is used by teachers in lessons. In this regard, it is aimed to reveal the views of mathematics teachers on the use of Scratch in teaching processes in the thesis study. The participants of the study consisted of 20 mathematics teachers who included Scratch in their teaching. The data was collected through the“Interview Form on Mathematics Teachers' Use of Scratch in Teaching Processes”. A semi-structured interview was conducted with each teacher using this form. Voice recordings of the interviews were made to prevent data loss. Following the interviews, the audio recordings were transcribed and turned into text. The answers given by the teachers were considered in the context of the relevant sub-problem and codes were created. Teachers' opinions under categories and codes were transformed into tables including their frequencies. Mathematics teachers stated that using Scratch in mathematics lessons helps students think like little engineers and learn while having fun. They observed that since it is game-based, it attracts the attention of even students whose interest in lessons is thought to be weak and helps them participate in the lesson. They said that seeing them play games in mathematics class helped students have a positive attitude towards the lesson. They stated that it can be used in the development of problem solving skills rather than explaining the subject. Teachers, who stated that Scratch has advantages in terms of motivation, reinforcement and uniting students, saw this as a disadvantage because they were concerned about completing the curriculum in terms of time. They also stated that Scratch was seen as complex at first, but over time, the pieces fell into place and it became easier to teach and design activities. Participants suggested that teachers who want to use Scratch in their lessons would be more useful and healthier to use it in their lessons after learning the program very well.