Art of delay: How problem-solving affects the relationship between negative urgency and procrastination
Erteleme ve sıkışıklık: Bu ilişkideki olumsuz sorun yöneliminin düzenleyici rolü ve sorun çözme tarzlarının aracı rolleri
  1. Tez No: 869427
  2. Yazar: ERTÜRK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Erteleme, işleri ertelemeye, zaman kaybına ve psikolojik sıkıntıya neden olan bir kendilik düzenlemesi başarısızlığı türüdür ve sıkışıklığı yüksek kişiler için dayanılmaz bir sıkıntıya neden olur. Sıkışıklık, sıkışıklık-tasarlamama-sebatsızlık-heyecan arayışı (UPPS) dürtüsellik modelinin bileşenlerinden biridir ve olumsuz duygular hissedince aceleyle düşünmeden çeşitli davranışlarda bulunarak rahatlamaya çalışmak olarak tanımlanabilir. Bu kişiler hali hazırda düşük olumsuz duygu tahammül sınırlarını aşan durumlar için çeşitli sorun çözme tarzları kullanabilir. Dahası olumsuz sorun yönelimi bireylerin negatif duygu uyandıran sorunlara yönelik bakış açılarını ve bunlarla başa çıkma tarzlarını şekillendirir. Bu çalışma, yaşı, kaygıyı ve depresyonu kontrol ederken ertelemenin, sıkışıklık, olumsuz sorun yönelimi ve sorun çözme tarzları arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Sıkışıklığın ertelemeyle ilişkili çıkacağı ve bireylerin sorun çözme tarzlarının bu ilişkiye aracılık edeceği hipotez edilmiştir. Ek olarak, olumsuz sorun yöneliminin sıkışıklık ve çalışmadaki diğer değişkenler arasındaki ilişkide düzenleyici rolü üstleneceği beklenmektedir. Beliren yetişkinlik dönemi içindeki 18-29 yaşları (M = 22.04, SS = 2.75) arasında bulunan 410 katılımcı, içerisinde sıkışıklık, sosyal sorun çözme boyutları, erteleme, depresyon ve kaygı ölçekleri bulunan bir çevrimiçi anketi tamamlamıştır. Sonuçlar, yaşı, depresyonu ve kaygıyı kontrol ederken yüksek sıkışıklığa sahip bireylerin daha fazla erteleme davranışlarında bulunduğunu ve bütün sorun çözme tarzlarının bu ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Öte yandan, olumsuz sorun yönelimi yalnızca sıkışıklık ile akılcı sorun çözme tarzı arasındaki ilişkide düzenleyici rolü üstlenmiştir. Bu bulgular, sıkışıklık hissini yoğun yaşayan insanların daha sık erteleme davranışlarında bulunduğunu ve işlevsel olmayan sorun çözme tarzlarını kullandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Procrastination is a form of self-regulatory failure characterized by delaying work, leading to loss of time, and resulting in psychological distress, which is intolerable for people with higher negative urgency (NU). NU is a component of the urgency-premeditation-perseverance-sensation seeking (UPPS) model of impulsivity and can be defined as the tendency to act rashly and impulsively while experiencing negative emotions to seek immediate relief. These individuals may employ problem-solving strategies when faced with negative emotions that surpass their low tolerance level. Moreover, negative problem orientation (NPO) shapes individuals' perspectives on negative emotion-inducing problems and their approach to addressing them. The present study aimed to investigate the relationships between procrastination, NU, NPO, and problem-solving styles while controlling for age, anxiety, and depression. It was hypothesized that negative urgency would be associated with procrastination and the problem-solving styles of individuals mediating this association. Additionally, NPO was expected to moderate the relationships of NU with other study variables. 410 participants in their emerging adulthood stage (aged between 18 and 29; M = 22.04, SD = 2.75) completed an online questionnaire including measures for NU, social problem-solving dimensions, procrastination, depression, and anxiety. Results showed that while controlling for age, depression, and anxiety, individuals with higher NU procrastinated more, and all problem-solving styles mediated this relationship. On the other hand, NPO only moderated the relationship between NU and rational problem-solving style (RPS). These findings suggest a connection between NU and procrastination, and people with NU are more prone to procrastinate and tend to employ maladaptive problem-solving styles to solve their problems.