Gestasyonel hipertansiyonu olan gebelerde müziğin anksiyete düzeyi, kan basıncı, fetal kalp atımı ve maternal-fetal bağlanma üzerine etkisi
The effect of music on anxiety level, blood pressure, fetal heart rate and maternal-fetal attachment in pregnant women with gestational hypertension
- Tez No: 869440
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma, gestasyonel hipertansiyonlu gebelerde müziğin arteriyel kan basıncı, anksiyete düzeyi, maternal fetal bağlanma, fetal kalp atım hızı ve nonstress test sonucu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü müdahale çalışması olup, 01 Nisan 2023 - 01 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Perinatoloji Servisinde gestasyonel hipertansiyon tanısı ile yatışı yapılan 90 gebe (müdahale:45, kontrol:45) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul izni ve hastanede çalışma izni alınmıştır. Müdahale ve kontrol gruplarına atama rastgele randomizasyon yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma verileri 'Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Maternal-Fetal Bağlanma Skalası ile toplanmıştır. Her bir hastanın kan basıncı kalibrasyonu yapılmış tansiyon aleti ile, fetal kalp atım hızı ve fetal hareketler Elektronik Fetal Monitorizasyon ile Nonstress testi yapılarak ölçülmüştür. Müdahale ve kontrol grubundaki gebelerin uygulama öncesinde anksiyete düzeyi, maternal -fetal bağlanma düzeyi, kan basıncı ve fetal kalp atımları değerlendirilmiştir. Daha sonra müdahale grubuna üç gün boyunca her gün 20 dakika müzik dinletilmiştir. Kontrol grubu standart doğum öncesi bakım almıştır. Her müzik dinletisi sonrası hem müdahale hem de kontrol grubunun kan basınçları ölçülmüş ve fetal kalp atımları değerlendirilmiştir. Üç gün sonrasında her iki gruba tekrar Durumluk Kaygı Ölçeği ve Maternal-Fetal Bağlanma Skalası uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26.0 lisanslı paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada müdahale ve kontrol grubundaki gebelerin sosyodemografik ve obstetrik özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Çalışmada müdahale ve kontrol grupları arasında son test Durumluluk Kaygı Ölçeği puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effect of music on arterial blood pressure, anxiety level, maternal fetal attachment, fetal heart rate and nonstress test results in pregnant women with gestational hypertension. Materials and Methods: The study was a randomized controlled intervention study and was conducted with 90 pregnant women (intervention: 45, control: 45) who were hospitalized with the diagnosis of gestational hypertension in the Perinatology Service of Ankara Etlik City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between April 01, 2023 and September 01, 2023. Ethics committee approval and permission to work in the hospital were obtained before starting the study. Assignment to the intervention and control groups was made by random randomization method. The study data were collected with Personal Information Form, State Anxiety Scale, Maternal-Fetal Attachment Scale. Blood pressure of each patient was measured with a newly calibrated classical manual sphygmomanometer, fetal heart rate and fetal movements were measured with Electronic Fetal Monitoring and Nonstress test. Anxiety level, maternal-fetal attachment level, blood pressure and fetal heart rate of pregnant women in the intervention and control groups were evaluated before the intervention. Then, the intervention group listened to music for 20 minutes every day for three days. The control group received standard prenatal care. After each music playback, blood pressure and fetal heart rate were measured in both the intervention and control groups. Three days later, the State Anxiety Scale and Maternal-Fetal Attachment Scale were administered again to both groups. The data obtained were evaluated using IBM SPSS Statistics 26.0 licensed package program. Results: There was no statistically significant difference in the sociodemographic and obstetric characteristics of the pregnant women in the intervention and control groups. There was a statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of post-test State Anxiety Scale scores (p0.05).