Cerrahi hastalarında preoperatif anksiyetenin postoperatif ağrıya etkisi
The effect of preoperative anxiety on postoperative pain in surgical patients
- Tez No: 869439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırma, cerrahi hastalarında preoperatif anksiyetenin postoperatif ağrı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde ameliyat olacak 152 hasta ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Cerrahi Anksiyete Ölçeği”kullanılmıştır ve ağrı düzeyi“Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği”ile ölçülmüştür. Cerrahi Anksiyete Ölçeği puanları incelendiğinde hastaların preoperatif dönemdeki anksiyeteleri hafif-orta düzeyde (26,76±15,34) bulunmuş olup, en yüksek ortalamaya sahip alt boyutun sağlıkla ilgili anksiyete (10,93±6,43) olduğu tespit edilmiştir. Hastaların postoperatif son 24 saatte en yüksek ağrı şiddeti ortalaması hareketle 7,18 ± 2,35'tir. Postoperatif ilk 24 saatlik ağrı düzeylerine bakıldığında tüm saatlerin ölçek alt boyutları ve toplam puanda pozitif yönde orta ve yüksek düzeyde korelasyon saptanmıştır (p=,000). Sonuç olarak preoperatif anksiyete arttıkça postoperatif ağrı artmıştır. Preoperatif dönemde anksiyetenin azaltılmasıyla postoperatif ağrı kontrolünün destekleneceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, postoperatif analjezi uygulamalarına preoperatif dönemde anksiyete düzeyi orta ve yüksek olan hastalarda hastaya özel anksiyeteyi azaltıcı önlemlerin ameliyata sonrası derlenmeye yönelik tedavi ve bakıma eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the effect of preoperative anxiety on postoperative pain in surgical patients. This descriptive cross-sectional research was conducted with 152 patients who will undergo surgery at the General Surgery Clinics of Çukurova University Balcalı Hospital. The“Patient Identification Information Form”and the“Surgical Anxiety Scale”were used as data collection tools in the study, and the pain level was measured with the“Numerical Pain Assessment Scale”. When the Surgical Anxiety Scale scores were examined, the patient's anxiety in the preoperative period was found to be mild to moderate (26.76±15.34), and it was found that the sub- dimension with the highest average was health-related anxiety (10.93±6.43). The average of the highest pain intensity of the patients in the last 24 hours after surgery was 7.18 ± 2.35 with ambulation. When the pain levels of the first 24 hours after surgery were examined, a moderate and high correlation was found in the scale sub-dimensions of all hours and a positive direction in the total score (p=,000). As a result, postoperative pain increased as preoperative anxiety increased. It is thought that postoperative pain control will be supported by reducing anxiety in the preoperative period. In this context, it is recommended to add patient-specific anxiety-reducing measures to the postoperative analgesia applications in patients with moderate and high anxiety levels during the preoperative period to the treatment and care for postoperative recovery.