Roma hukukndan günümüze isimsiz sözleşmeler (Contractus ınnomınatıı)
Innominate contracts from Roman law to the present (Contractus innominati)
  1. Tez No: 869536
  2. Yazar: SEVİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Roma hukukunda isimsiz sözleşmeler, Roma sözleşmeler sisteminin kapsamını genişleten ve Roma'nın contractus kavramına bakışını geliştiren önemli sözleşmelerdir. Roma Devleti'nin sınırlarının genişlemesiyle yeni coğrafyaların devlet sınırlarına dahil olması, buradaki tarımsal ve ticari faaliyetlerle tanışılması, nüfusun sayıca artışı ve niteliksel olarak çeşitlilik göstermesi ile değişen ekonomik yaşamın ortaya çıkardığı ihtiyaçların etkisiyle Roma hukukunda sözleşmeler alanında hâkim olan tipe ve şekle bağlılık anlayışının katılığının da kademe kademe esnetildiği bilinmektedir. Praetor faaliyetleri, klasik hukukçuların görüşleri ve imparator emirnameleri aracılığıyla gelişen isimsiz sözleşmeler, Roma'nın sözleşmeler sisteminin kapsamının, dolayısıyla da oldukça katı olan tipe ve şekle bağlılık anlayışının genişletilmesinde etkili olmuştur. Tipe ve şekle bağlılık anlayışı Roma sözleşmeler hukuku alanında hiçbir zaman tamamen aşılmamış olsa da, Orta Çağ'dan itibaren adım adım yaklaşılan sözleşme özgürlüğü kavramına kapı aralayan, hukukçulara isimli-isimsiz sözleşmeler ayrımını ortadan kaldırmayı düşündüren ve bütün sözleşmelere iyi niyete dayanan bir dava hakkı verilmesi fikrini ortaya çıkaran yine Roma sözleşmeler sistemine isimsiz sözleşmelerin dahil oluşunun incelenmesiyle mümkün olmuştur. İsimsiz sözleşmelerin Roma hukuk yaşamına dahil olmasında etkili olan causa, sinallagma ve conventio/consensus kavramlarının Geç Orta Çağ'dan Avrupa'da Kodifikasyonlar Dönemi'ne dek sürdürülen hukuk çalışmalarında incelenmesi Kıta Avrupası Hukuk Sistemi'ne ve nihayet hukukumuza sözleşme özgürlüğü anlayışının yerleşmesini mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Roman law, innominate contracts are important contracts that expanded the scope of the Roman contract system and developed Rome's view of the concept of contractus. It is known that with the expansion of the borders of the Roman State, the inclusion of new geographies within the borders of the state, the introduction of agricultural and commercial activities there, the increase in the number and qualitative diversity of the population, and the needs arising from the changing economic life, the strictness of the understanding of adherence to type and form, which prevailed in the field of contracts in Roman law, was gradually relaxed. Praetorian activities, the opinions of classical jurists and innominate contracts developed through the emperor's decrees were instrumental in expanding the scope of the Roman system of contracts, and thus the understanding of adherence to type and form, which was quite strict. Although the concept of adherence to type and form was never completely overcome in the field of Roman contract law, it was possible to examine the inclusion of innominate contracts in the Roman contract system, which opened the door to the concept of freedom of contract, which was approached step by step since the Middle Ages, which made jurists think of eliminating the distinction between named and innominate contracts, and which gave rise to the idea of giving all contracts a right of action based on good faith. The study of the concepts of causa, sinallagma and conventio/consensus, which were effective in the inclusion of innominate contracts in Roman legal life, in the legal studies carried out from the Late Middle Ages until the Codification Period in Europe, made it possible to establish the understanding of freedom of contract in the Continental European Legal System and finally in our law.